24. lis, 2017

NAŠTVANÁ MATKA EVA HRINDOVÁ: FILM O SAUDSKÉ ARÁBII

Viděla jsem film o Saudské Arábii - plno záběrů skrytou kamerou, výpovědi místních aktivistů, kteří jsou každý den v ohrožení života. Předtím jsem viděla film o Norsku. Mají tyto na první pohled odlišné země něco společného?

Zarazilo mě to, ale vlastně ano. Je to strach, že poruším pravidla, které si vlastně vládnoucí moc může vykládat subjektivně. Můžete se komukoliv znelíbit a udá vás. Strach, že nezvládnete plnit požadavky státní moci, je stejný v obou zemích. Obě země jsou totalitní - v jedné vládne totalita dogmatického náboženství. V druhé totalita dobra.

Totalita je opak svobody a je jedno, jestli vás nutí chovat se podle pravidel v zájmu dobra nebo v zájmu vládnoucí sekty. Prostě to není svoboda...

Pořád o tom přemýšlím, proč se lidi vzdávají svobody dobrovolně - jako v tom Norsku. Myslím, že je to důsledek přepjatého prosazování lidských práv. Utopistická snaha naivních snílků, kteří si přejí, aby všichni lidé byli dobří a dobře se jim žilo - všem stejně. Totální ignorace jednoduchého faktu, že lidé nejsou stejní, každý je individuální a co je dobré pro jednoho, může být špatné pro druhého.

Svoboda je nechat to na lidech, ať si každý sám vybere, co mu vyhovuje. Jenže svoboda znamená, že někteří lidé si vyberou nesympatické věci - v rámci své svobody budou říkat hloupé věci a budou také žít hloupě a možná tím ovlivní své děti. Svoboda znamená, že je musíme nechat - je to jejich volba.

A jediné, co s tím můžeme dělat, že budeme o hloupých modelech a hloupých řečech mluvit a dětem ze špatných rodin ukážeme alternativu, aby se v dospělosti mohly od své rodiny odpoutat - budou-li chtít. To je svoboda.

Svoboda je i respekt k věcem, které se nám nelíbí. Kdo s tím má problém, nechápe svobodu a pomáhá zakořenit totalitě.

Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 24.11.2017