17. led, 2018

NAŠTVANÁ MATKA EVA HRINDOVÁ: Jednoduše řečeno...

Už v senátních volbách jsem si všimla jednoho nebezpečného jevu. Lidé mají nějaký jasný postoj, ale nejsou schopni ho přeměnit do efektivního politického chování.
 
Jednoduše řečeno - naprosto nepochopitelně volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s jejich zájmy.
 
Má to dva důvody - jeden je samozřejmě propaganda, kdy jsou lidé zcela záměrně obelháváni. Ne klasickou lží, ale tím, že se odvádí jejich pozornost nebo se zdůrazňují nepodstatné věci.
 
Druhým důvodem je důraz na emoce. Lidé se nechávají zatlačit do rohu a jsou nuceni politiky buď milovat nebo nenávidět. Obojí je špatně, protože politiky máme především s chladnou hlavou kontrolovat. Nenávist a fanatický obdiv zaslepují. V režimu lásky nebo nenávisti jim pak prochází velké množství nepravostí, které by je jinak zcela pohřbily.
 
Komu tento stav prospívá? Přece těm, kteří nepotřebují, aby je lidi kontrolovali. Zatím se jim to daří a dlužno podotknout, že s tím nemají moc práce, i když nějaké miliony je to stojí.
 
Vrcholem jejich umu je stav, kdy je věcí cti "správného" občana odmítnout racionalitu, pochybnosti a logické otázky.
 
Velmi dobře je to vidět v rámci prezidentské kampaně. Nevycházím z údivu, co všechno může fanatickým "antizemanovcům" projít. Jakmile se příliš rozšířilo, že profesor Drahoš se nebrání migraci a nemá problém s islámem (což je samozřejmě silné téma a většina občanů má jasno), okamžitě PR týmy či jen zastánci antizemana Drahoše rozšířili geniální vysvětlení:
 
Prezident beztak nemá žádné pravomoci, aby migraci a islámu čelil. Takže je úplně jedno, jaké má v tomto ohledu postoje, hlavně, že to není Zeman a je oděn v slušivém sáčku a nekulhá.
 
S tímto se ovšem těžko bojuje - já i nadále hodlám volit PREZIDENTA, tedy státníka, který má jasné postoje a to, že se jich bude držet, už prokázal. Věřím, že nebudu sama.
 
Je mi ale líto, že se tolik lidí nechá přesvědčit k tomu, aby zahodili jakoukoliv logiku a své pudy sebezáchovy a jako ovce jdoucí na porážku se nechali oslepit systematicky budovanou nenávistí.
 
Je mi líto, že tolik lidí se zbavuje vlastní svobody rozhodování a nechá si vnutit, že prezident nemusí být politik, že stačí, že to je loutka a že není žádoucí se na nic ptát. To není dobrá zpráva pro nikoho - protože jak se jednou necháte oslepit, už si vás vedou a vy nevíte kam...
 
Buďme k těmto poblouzněným shovívaví a systematickým vysvětlováním jim ukazujme, že na politiky se dá dívat i jinak - věcně a racionálně. Musíme to dělat, protože jinak nás vlk sežere všechny!
 
Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 17.1.2018