2. úno, 2018

NAŠTVANÁ MATKA EVA HRINDOVÁ: A opět o veřejnoprávní ČT

Zcela neuváženě jsem sledovala něco publicistiky na České televizi. A vřela ve mně krev. Takové zavádění a upravování reality už jsem dlouho neviděla.

Naznačování, že za incidentem mezi novináři stojí prezidentova ochranka, čímž je dokázáno, že Zeman je totalitář, je ubohé. Nebo neustálé vytahování ruské karty ohledně ovlivňování voleb? Jestli tady někdo ovlivňoval volby, byli to aktivisté, kteří fanaticky protlačovali Drahoše, kde to šlo a to zcela bez skurpulí. Příkladů jsou plné nůše...

Naprosto zarážející je totální ignorování jiných postojů než těch, které sdílí redaktoři veřejnoprávní televize. Neměla by snad veřejnoprávní televize ukazovat všechny důležité názorové proudy ve společnosti? Jak si může dovolit ignorovat celou jednu velkou část názorového spektra?

Pak se nemůžeme divit, že jsou sociální sítě zahlceny příspěvky neúspěšných voličů Drahoše, kteří spřádají plány na převýchovu zaostalých venkovanů a plánují výjezdy do vesnických hospod, kde budou lidem milostivě vysvětlovat, proč jsou jejich názory blbé.

Pokud si politici neuvědomí, že veřejnoprávní televize NESMÍ takto veřejnost zavádět a zkreslovat realitu, tak budeme neustále čelit propagandistickým kampaním, které si nezadají s těmi totalitně komunistickými. Chápu, že někdo si žije své totalitní sny a nikdo mu nemůže bránit o nich hovořit - ale je třeba zařídit, aby s nimi totálně neovládal veřejná média za situace, kdy minimálně polovina voličů takovou představu budoucnosti nesdílí.

Veřejnoprávní média mají uměřeně informovat a ukazovat dění ve společnosti - ne ho vytvářet ubohými kampaněmi na podporu menšinových politických a názorových proudů. To není úkol veřejnoprávních médií. Takže ne Prima a Barrandov by měly být popotahovány za své normální a legální aktivity, ale Česká televize a Český rozhlas by měly být předmětem jednání těchto slovutných rad. Aktivismus veřejnoprávních médií už totiž dávno překročil tolerovatelné meze!

Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 2.2.2018