18. lis, 2018

NAŠTVANÁ MATKA EVA HRINDOVÁ: Fanatismus zaslepuje

Nikdy jsem si nemyslela, že se dožiju doby, kdy fanatismus prostupuje všemi složkami společnosti. Je to děsivé...

Pod vlivem fanatismu lidé rychleji konají, než myslí. A ti, kteří by měli klidnit a mírnit fanatické davy, je ještě štengrují. Mám na mysli především veřejnoprávní média. Fakta nejsou nic, když se nehodí do obrázku, který je třeba lidem ukazovat.

A tak v den výročí sametové revoluce vidíme zdivočelé aktivisty a politiky, kteří nevidí nalevo, napravo, jen jdou za svou představou. Realita je nezajímá...

Mohlo by nám to být jedno, ale ohrožuje nás to. Samozřejmě jsem denně tomu vystavena, ale zatím jen na sociálních sítích. To se dá zvládnout. Ale co když ten fanatismus probublá z internetu do reálného světa? Pak budeme ohroženi všichni, protože lidové soudy nejsou spravedlivé.

Můžeme jen doufat, že první výrony hysterického fanatismu vylekají i ty, kteří prozatím mlčeli a tolerovali pitomce. Možná si mysleli, že ošklivé věci se dají tolerovat, když se dějí pro dobro jejich věci - proti Zemanovi, proti Babišovi. Jenže tak to nefunguje. Když živíte fanatiky, časem zlikvidují i vás... Protože fanatismus zaslepuje.

Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 18.11.2018