11. pro, 2018

NAŠTVANÁ MATKA EVA HRINDOVÁ: Proč jsou protesty ve Francii jiné, než demonstrace proti Babišovi?

Zdánlivě je to stejné - v obou zemích si lidé zvolili své zástupce ve volbách. Jenže u nás je podpora Andreje Babiše setrvalá a dokonce získává svou politikou nové příznivce. Dá se říct, že ho podporuje velké množství voličů a je s jeho fungováním spokojené. Česká republika a její instituce normálně fungují a nepotýkáme se zatím s žádnými velkými krizemi...

Nic tedy nebrání jeho odpůrcům, aby ho porazili ve volbách - mají peníze, mají své zástupce ve sněmovně a v senátu, mají přístup do médií. Na své straně mají i bohaté aktivisty, kteří pracují pro ně. Za této situace demonstrovat proti Babišovi je fakt směšné.

Ve Francii je to jiné. Lidé sice Macrona zvolili, ale on začal dělat politiku, které je v rozporu s jeho sliby. Situace ve Francii se setrvale zhoršuje a lidé se potýkají s existenčními problémy, které by Macronova navrhovaná opatření ještě zhoršovala. Jeho obliba strmě klesá a to setrvale. Macron na situaci svých občanů vůbec nehledí a dělá si velkopanskou politiku bez ohledu na realitu. Navíc jeho zvolení bylo notně podporované médii, která až hystericky strašila voliče volbou Marine Le Pen. Tlak na zvolení Macrona byl obrovský a mnozí takové nespravedlivé propagandě podlehli. Marine Le Pen je neustále šikanována a buzerována státními institucemi a rozhodně není v rovnoprávném postavení s ostatními politickými subjekty. V takové situaci se nedá mluvit o spravedlivých volbách ani náznakově.

Když vidím, jak důchodci čelí buzeraci policie, která se nestydí babičkám stříkat do očí slzný plyn, stydím se za ty, kteří rozpoutávají demonstrace proti Babišovi a ženou na náměstí lidi s myšlenkou, že je u nás demokracie v ohrožení. Našim "revolucionářům" o demokracii nejde ani náhodou a jen svými aktivitami zavádějí lidi.

Jediná demonstrace, která by u nás měla smysl, by byla demonstrace proti manipulacím veřejnoprávních médií. Něco takového je totiž jednou z příčin výbuchů občanské nespokojenosti, které dnes vidíme v celé Evropě. A to si žádný normální člověk přece nepřeje! (I když - pokud to nastartuje proces změn na Západě, díky bohu za to...)

Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 11.12.2018