3. kvě, 2020

NAŠTVANÁ MATKA EVA HRINDOVÁ: BB

„Všechno je dnes sešněrované, špinavé, smutné, vulgární a nebezpečné... 

„Všechno je dnes sešněrované, špinavé, smutné, vulgární a nebezpečné. Už nemáme ani právo se svobodně vyjadřovat, máme pouze právo se podrobit. A to všechno mě štve! Zažila jsem svobodu šedesátých let, eleganci, šílenství. Měli jsme právo žít, jak jsme chtěli, milovat se beze strachu z AIDS, kouřit, kde nás napadlo, jezdili jsme rychle, bez jakýchkoliv omezení, neměli jsme v autech pásy a na motorkách jezdili bez helmy. To byla ta pravá svoboda.“ řekla božská Bardotka.

Má pravdu děvčica... Sama jsem zažila úžasná devadesátá léta a jsem šťastná, že jsem je zažila. Člověk ale pak hůř nese tu ztrátu svobody, protože má srovnání (a teď NEMÁM na mysli karanténní dobu!). Poslední léta žijeme v systému, kdy se stále více přenáší zodpovědnost z člověka někam mimo. Nikdo není za nic odpovědný, nikdo nenese vinu na svých neúspěších a nemocech. Za všechno může výchova, ošklivé prostředí, ústrky okolí, špatné léky< cokoliv si vymyslíte.

Nic naplat - skutečná svoboda je zodpovědnost. Sám za sebe, za své okolí, za své děti... To nenahradí žádný stát ani pilule.

Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 3.5.2020

Zdroj: