24. bře, 2021

EVA HRINDOVÁ: Šest pilířů cenzury - NOVINKA

Naše nakladatelství právě vydalo novou knihu...

A příznačně je to kniha o cenzorských novodobých praktikách. Máte se na co těšit, získáte příručku, která se vám pomůže zorientovat a odhalit i ve svém vlastním chování cenzorské choutky. Každému je občas něco nepříjemné nebo nesympatické, neměli bychom si ale zvykat na možnost námi neoblíbené jevy nebo myšlenky mazat a likvidovat.

Autor Oto Jurnečka věří v pracné hledání pravdy prostřednictvím analýzy strohých dat, ale i pomocí selského rozumu, kterým někteří opovrhují. Jako bloger se začal čím dál častěji setkávat s rafinovanými způsoby omezování svobody slova. Začal o tom psát blog – a je z toho kniha. A přichází v pravý čas! 

Na jednom místě jsou představeny všechny běžné praktiky, které pomáhají marginalizovat nepodporované názory i jejich nositele. Bohužel většina lidí chápe popisované praktiky jako bohulibé, jako nutnou cestu k pravdě. 

Kniha je rozdělena do dvou částí:

1.  První část představuje některé nejběžnější argumenty, jimiž je zavedení cenzury zdůvodňováno. Autor je rozporuje a poukazuje na jejich slabé stránky.

2.  Druhá část obsahuje řadu konkrétních případů současné cenzury, a to jak ve světě, tak u nás. Na těchto případech se ukazuje, že iniciátoři cenzurních zásahů neměří všem stejným metrem a jejich skutečným cílem není hledání pravdy, ale umlčení politických oponentů.

Příklady v druhé části knihy jsou poučné a odstrašující. Bohužel ale nelze říct, že by současný sílící tlak na omezování svobody slova nějak výrazně aktivizoval ochránce svobodného vyjadřování. Snad tato kniha alespoň otevře tolik nutnou diskusi o novodobých cenzorských jevech.   

Brožované, 192 stran

Formát: 140 x 210 

Cena: 249

ISBN: 978-80-906573-9-7

Objednávejte zde: http://eshop.nastvanematky.cz/sest-piliru-cenzury-oto-jurnecka/

Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 24.3.2021

Zdroj:

https://www.nastvanematky.cz/sest-piliru-cenzury-novinka


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!