29. lis, 2017

NÁZOR ČTENÁŘE: TOMÁŠ STRAKA: KURZ RADIKÁLNÍ UPŘÍMNOSTI

V USA, kde člověk musí byt politicky korektní i v posteli, aby ho náhodou partnerka nezažalovala, že ji pojmenoval jinak, než si přála, už se objevuje přirozený důsledek tohoto jevu - vznikají uzavřené a zpoplatněné terapeutické skupiny, kde lidé platí za povolení být půl hodiny upřimní.

Jste politicky nekorektní? Gratulujeme. Už jen touto skutečností děláte něco pro své zdraví.

To není vtip. V USA, baště politické hyperkorektnosti, se objevil nový druh diagnózy. Jde primárně o pocity úzkosti, deprese a emoční odtažitosti, pramenící z pocitu nepochopení a nedůvěry. A protože americká psychoterapie je – podobně jako např. advokacie – světovou špičkou, dokázala odhalit důvod a nabídla terapii šitou na míru.

Důvodem je nezbytnost paranoidně sledovat jeden každý svůj čin, aby náhodou někomu nepřipadal politicky nekorektní. Terapie spočívá primárně v tom, že se lidé scházejí v uzavřené společnosti – a chovají se upřímně. Tedy politicky nekorektně. Nemusejí se bát žaloby za sexuální obtěžování, když pochválí kolegyni halenku. Nemusí se bát žaloby za rasismus a odsouzení širokého okolí, když o někom řeknou, že je černý. Předpokládám, že terapeut je na místě primárně od toho, aby se nekorektnost nezvrhla v násilí či otevřené projevy nenávisti, ale dokud tohle nehrozí, jen se baví posloucháním rasistických vtipů a košilatých historek. A lidem to prokazatelně prospívá.

Podle webu druna.cz slaví terapie nekorektností velké úspěchy. Po jejím nasazení „se životní situace [klientů] začala proměňovat. Namísto smíření se objevovala radost. Začínali být spokojenější se svými intimními a přátelskými vztahy. Cítili mnohem více chuti do života a dokonce mizely i jejich sexuální dysfunkce.“

Inu, kdo by to byl řekl, že? Ale nevěšte hlavu, tyto kurzy již nejsou jen výsadou bohatých Američanů. Slovutný terapeut upřímnosti, Sebastian James, přijíždí s víkendovým seminářem upřímnosti do Česka. A nabízí kurzy. Pod záštitou centra Druna, které se specializuje na všelijaké alternativní medicínské přístupy, jógu, čakry a podobně. Lze tedy předpokládat, že jeho publikem budou primárně lidé, pro něž se již vžilo označení sluníčkáři – tedy lidé do morku kostí posedlí politickou korektností. Docela by mě zajímalo, jak budou reagovat na kurzy, které slibují výlet do „světa, kde se můžete volně projevovat bez ohledu na to, co by to mohlo způsobit.“

Přesně toho světa, který v zájmu jakéhosi vyššího dobra tak systematicky ničí.

Autor: Tomáš Straka, Praha, ČR, 29.11.2017

Zdroj:

http://www.druna.cz/radikalni-uprimnost