19. bře, 2018

NÁZOR ČTENÁŘE: Média & Svoboda

Zdravá média jako předpoklad zdravé a svobodné společnosti.
 
Nelekejte se, nehodlám rozebírat zdraví populace a farmaceutické firmy působící na našem území. Jde mi o víc. Zdraví společnosti. Názory ,které v ní převažují a které mohou být pro společnost likvidační nebo perspektivní.
 
Včera jsem přehltal knížku od pana Petra Hampla - Prolomení hradeb. Opravdu inspirativní, přesná a podepsal bych se pod každou řádku. Jediné, co možná může trochu pesimistické vyznění závěru vylepšit, je úloha médii v současné tragické situaci v Evropě. 
 
Nejsem odborník, nemám patřičné vzdělání, takže pouze pocitově. Žijeme v technické době. Všechny sociálně společenské jevy stále fungují podle časem doložených pravidel, ale jediný aspekt, který historie dříve neznala, jsou média. Ať už televizní, rozhlasové, internetové nebo sociální sítě. Používájí je obě názorové strany, jenom s rozdílem finančních možností a silového potlačení protinázoru. 
 
Strana momentálně vládnoucí má velké restriktivní možnosti blokovat a cenzurovat opačné názory a také podle toho jedná. ČT a Radiožurnál jsou jasným příkladem jednostrannosti a angažované propagandy. Facebookové profily se blokují bez udání důvodu, přílohy k emailům i samostný obsah zpráv je omezován, Velký bratr je aktivní a daří se mu utahovat šrouby víc a víc.
 
Světlem na konci tunelu je situace  u našich sousedů. Nemyslím Slovensko, které prožívá zřejmě osudovou křižovatku své budoucnosti, ale Polsko a Maďarsko.
Změna politiky a jejich jednoznačný národní trend je určitě dán politickými představiteli a rozumné volby občanů. Otázkou zůstává , co bylo dřív. Rozumná volba převažující většiny byla dána nezkreslováním a omezením propagandy a cenzury v médiích, nebo rozumní představitelé na vysokých postech narovnali poměry v médiích a tak se k občanům dostaly pravdivé informace. Jedním jsem si jist. Myslím, že u nás stále převažuje konzumní většina obyvatel, kteří televizi, rádio, internet , zapínají automaticky, bez hlubokého pátrání po pravdivých informacích. Po celodenní těžkém dni, plnění pracovních a rodinných povinností usednou k některému z možných médii, aby vypnuli, povečeřeli u něj, zrelaxovali a možná se trochu odreagovali a pobavili. A mimo zábavu k nim proudí i jednostranná propaganda neomarxismu, multikulturalismu a eurofederalismu. Podvědomně, podprahově. V seriálech, stejně jako ve zpravodajství. Ve vyznání celebrit a sportovců, stejně jako u opakujících se tváří prounijních politiků, pomatených vlastním přesvědčením, že národ a vlastenectví je fašismus a rasismus a extrémismus. 
 
Lidé nemají informace o dění. Místo aktuálních a zásadních věcí média nabízejí zástupné problémy. Lokálního nebo společenskokulturního typu. Většina lidí se nezajíma, nemá informace a žijí v jakési pohodlné bublině. Takže aktivovat je pro vlastní budoucnost, pro směřování jejich životů a na obhajobu jejich svobod je těžké. 
 
Na Idnes, ČT nebo třeba Frekvenci 2 se neřeší DUblin4, přenášení kompetencí do Bruselu a islamizace Evropy. Lidé mají pocit ,že vše je při starém a v pořádku. A mocní mohou klidně konat. Občas se pro ně sice objeví problém, třeba SPD pana Okamury ve sněmovně, nebo happening odvážných disidentů v centru Prahy, ale stačí pouze neinformovat, nebo informovat zkresleně a problém zmizí.
 
Média jsou možná základním zdrojem , proč Polsko a Maďarsko směřuje správně. Projev pana Orbána přenáší nezkreslený ,celý a dostane zásadní prostor. Lidé mají možnost sami posoudit, nakolik se s ním shodují a pokud nemají zcela potlačený pud sebezáchovy, myslím že s ním souhlasí. To samé v Polsku. Naše média vykreslují Polsko jako stát bořící demokratickou justici a právo , přesně podle výkladu Bruselu. Ale Poláci ví . Mají správné informace.
 
Pokud lidé budou mít masově možnost snadného přístupu k pravdivým informacím, budou moci sledovat dění v Itálii, Neměcku, Švédsku, Francii, ohledně problémů s migrací a islamém, nebude je snadné oblbnout u voleb. A tím se kruh uzavírá. Aby se mohla změnit politická garnitůra, aby ve volbách přesvědčivě vítězily strany obhajující národní i osobní svobodu, je potřeba dostat informace k lidem. 
 
V tomot směru jsou média strategickou veličinou ve změně. Prezident Zeman určil přesně problém České televize a proto se spustila taková protiakce. Jde o informační zdroje, o kánál , který udržuje mocenské postavení současných elit. Pokud se podaří změnit toto, změní se i směřování naší země. Vidíme na Slovensku, jak šikovně mediální masáž vyhnala v dobré víře lidi do ulic, aniž si uvědomili možné souvislosti a následky změny vlády. Pouze netuším tu zásadní věc. Jak u nás docílit změny v médiích. Více šířit zatím ještě svobodné internetové rádia a živé vysílání ? Začneme šířit samizdaty jako za bolševika, letáky ? Opravdu netuším.
 
Pojmenovat problém a najít řešení jsou dvě odlišné věci. Ale někde se začít musí.
Ideálně by stačilo přemluvit dostatek lidí, aby byli ochotní stejně jako koncesionářský poplatek, odvádět měsíčně třeba hloupých padesát korun na nějaký svobodný účet, z něhož by se financovalo dostupné vysílání svobodných informací. Proč ne ? Když ČT dokáže vybrat skoro 7 miliard, stačilo by podstatně ménně. Je tu ale problém s pravidly pro vysílání, zda by umožnila takovému informačnímu zdroji fungovat bez omezení. I když TV Barrandov to občas umí. 
 
Autor: Petr Stuchlík, Želechovice nad Dřevnicí, ČR, 19.3.2018