17. čvc, 2018

NÁZOR ČTENÁŘE: 10 bodů k SPD

Ani po víkendovém sjezdu pro mě není přijatelná SPD. Předkládám 10 bodů - klíčových věcí, které SPD i nadále postrádá...

1) Postrádá odborníky a profesionály, AfD, FPÖ, Lega Nord, Fidesz - všechny tyto strany vedou ekonomové, právníci, lékaři a další špičky ve svých oborech.

2) Postrádá výrazné osobnosti. Díky egocentrismu pana předsedy, který vedle sebe nesnese výrazné figury, které by mohly přitáhnout nové voliče, naopak se obklopuje obskurními figurkami, které straně spíše škodí (Rozner, Koten, Kohoutek, Volný, Levová aj.)

3) Je pouze monotematickou stranou, kromě migrace a islámu nemá žádné další atraktivní body, co by uměla prodat a kterými osloví širší voličské spektrum.

4) SPD díky absenci oněch špiček nedokáže oslovit vyšší příjmovou třídu a tím získat sponzory a peníze. Navíc díky silně neprůhlednému financování je i pro vyšší kruhy nedůvěryhodná a bez peněz politiku dělat nejde.

5) SPD má silně levicový program, čímž špatně cílí na voliče. Nejvíce zklamaných a hledajících voličů není na levé, ale pravé straně spektra.

6) Strana absolutně nevyužívá potenciál členství v MENF, kromě jedné konference nic a to je po čertech málo. Zisk 11 procent je naprosté maximum, víc už nikdy SPD nezíská, jakýkoliv zisk v budoucích volbách nad 5 procent bude úspěchem.

7) Stranou už teď cloumají obrovské nepokoje a členská základna se rozpadá, rozpad JM krajské pobočky, hromadné odchody členů v dalších krajských pobočkách.

8) Dalším zahozeným potenciálem je komunikace s voliči mimo sociální sítě. Strana je neviditelná, zcela chybí centrálně řízené debaty s občany, veřejné akce a diskuse, semináře nebo konference.

9) Naprosto nulový potenciál směrem k mladému voličstvu. AfD, Fidesz ale např.i Kotlebu hodně volili mladší lidé, jelikož základem jejich politiky je podpora mladých lidí a rodin. To zcela SPD postrádá.

10) Na závěr musím říci, že SPD je prostě slepá ulička, protože je to strana, se kterou nikdo nechce spolupracovat, ale zároveň není schopná oslovit širší spektrum voličů a také nemá snahu cokoliv na své politice změnit. Taková strana nemá z dlouhodobého hlediska šanci uspět.

Autor: Teodor Thon, Praha, ČR, 17.7.2018