13. lis, 2018

NÁZOR ČTENÁŘE: Podobnost vůbec ne náhodná

Z hlavního proudu oficiálních médií zejména pak veřejnoprávní České televize slýcháme často jednoznačná i podprahová poselství o "ruském nebezpečí"...

Rusům jsou připisovány nějaké vlastnosti zpravidla "že mají rádi život pod knutou, nejvíce je zajímá vodka a vždycky byli nebezpeční pro okolní národy a pro nás". Je používána myšlenková rovnice "Rus-komunista". 

Naopak to, že po revoluci v roce 1905 směřovalo Rusko k osvícenské monarchii která by byla mnohem blíž Dánsku nebo Nizozemí než Rakousku-Uhersku se nemluví. O tom, že komunismus, vymyšlený Němci a zafinancovaný Američany a opět Němci zabil více Rusů než těch okolních národů se rovněž mlčí. A proč se zabývat Dostojevským nebo Turgeněvem, když nepasují do krámu?

Jednoznačné a zjednodušené vykreslení Rusů jako "nebezpečných a bolševických" v lecčems připomíná antisemitismus. Vždyť "Židé taky nepracovali manuálně". Co na tom že jim to bylo výnosem císařské moci zakázáno? A také "mohli za všechno". Antirusismus je podobně jako antisemitismus primitivní a lživý.

Autor: Otakar Ševčík, Praha, ČR, 13.11.2018