24. čvn, 2019

NÁZOR ČTENÁŘE: Hnutí za nezvonící tramvaje

Demonstrant – status ochrany aneb zazvonit na ně nemůžeme...

Je demonstrace. Právě teď, když tenhle text píšu. Já na ní nejsem, jsem na Kotlářce, se šestnáctkou, a kdybych nebyl, tak taky nebudu.

Ale jsem v duchu se svými kolegy, kteří přes Letnou jezdí (za všechny zmíním pana Čermáka a pana Káááá) a musí se vyrovnávat s novým faktem, a to že demonstrant je ode dneška tvor chráněný.

My jste tady u nás zvyklí, že jakmile dostanete nějakou nálepku nebo jméno, začnou se k vám chovat lidi jinak, většinou se vás bojí, protože strach má v naší zemi dlouholetou a rozvinutou tradici, a moc si k vám nedovolí.

Už několik hodin dostáváme před centrální dispečink zprávu, že demonstrace probíhá a na Letné se pohybují lidé. Inu je hezky, co by nepřišli, horko taky není. Oni tam sice lidé chodí i jiné dny, ale pravda dneska je jich znatelně víc a jak je někde někoho víc, hned ztrácí zábrany jedince a chráněn davem dělá psí kusy.

Třeba jak jsem se už dozvěděl, stojí jenom tak na kolejích a bez hnutí čumí. Inu proč ne, je hezky. Většinou v podobných případech na někoho takového zavoníme. Funguje to posléze tak, že dotyčný uhne. Bohužel, dneska každý chodec není jenom tak leckdo, a proto jsem se taky dozvěděl, že na někoho takového v oblasti Letné zvonit nemám.

Nedozvěděl jsem se proč (prý pouze v nouzových případech, asi poté, co se mi začne dotyčný namotávat na podvozek), ale třeba to má co dělat s tím, aby si někdo nemyslel, že tramvaj může mít názor. Víte ono, když je kolem hodně lidí, dost se očekává, že všichni budou mít ten názor stejný, a to by tak hrálo, aby si nějaká tramvaj jela vlastní cestou, a nešla s davem.

Je velká škoda, že DP se k téhle "pluralitě" názorů nepostavila víc chlapsky a už dopředu neoznámila, že půl hodiny před začátkem demonstrace budou odklony a ty skončí hodinu po plánovaném skončení celé akce.

Někdo by mohl namítat, jak by se pak chudáci demonstranti na akci dostali, ale ze zkušenosti vím, že cesta, kterou si sami vyšlapete, a opravdu sami o ní stojíte, je mnohdy lepší, než když si vás k cíli někdo přiveze. Víc si jí vážíte.

Ostatně na Prvního máje kdysi dávno taky na Letnou tramvaje nejezdily. Jiný namítne, že to bylo kvůli průvodu, ale zase by dnešní demonstranti mohli průvod klidně k akci připojit a jen trochu pozměnit hesla z dob dřívějších a jak by bylo hned veselo. Někteří účastníci dnešní demonstrace by se vzpomínkami jistě pomohli, ačkoli budou tvrdit, že byli tenkrát v disentu, a dneska jsou tam vlastně zas.

Musím poznamenat, že tenkrát v disentu se tolik zuřivě nezapisovalo do notýsku, koho zrovna na Letné není vidět.

Teď dispečink opakoval zprávu. Původně jsem myslel, že už jsou na pořadu odpoledne odklony, ale opět jen zazněla zmínka o tom, abychom na lidi nezvonili a používali zvonek pouze v nejnutnějších případech.

Stále nevím, jaké to tedy jsou. Možná takové, aby mí kolegové nebyli popotahováni, že něco udělali špatně a nějakého demonstranta v davu (z davu s davem) nepohoršili – čímž by mohli podkopávat úsilí celého hnutí.

Asi hnutí za nezvonící tramvaje.

Autor: Pavel Hewlit, Praha, ČR, 24.6.2019

Zdroj: 

https://hewlit.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=718482