12. led, 2020

NÁZOR ČTENÁŘE: Političtí vězni na Slovensku

Tyto řádky jsou určeny všem, kteří ještě pochybují o zhoubném vlivu politiků napojených na kavárnu, ať už pražskou, nebo bratislavskou...

Po vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách se začala razantně omezovat svoboda slova na Slovensku. Jeden konkrétní případ, kdy političtí oponenti bratislavské kavárny jsou účelově trestně stíhaní, a to dokonce ve vazbě, si rozebereme v tomto článku.

Vazební stíhání Martina Daňa a Rudolfa Vaského vzbudilo velkou pozornost mezi slovenskými vlastenci a některými politiky. Ve středu 8. ledna přišel navštívit Rudolfa Vaského ve věznici v Nitře předseda strany Vlasť, bývalý soudce a kandidát na prezidenta Štefan Harabin. Do věznice ale nebyl vpuštěn, přestože měl od Vaského navštívenku. Harabin v rozhovoru pro média, který poskytl po pokusu vstoupit do věznice, označil Daňa a Vaského za politické vězně, kteří jsou ve vazbě pro své názory. 

Odkaz na rozhovor je zde: 

https://www.facebook.com/harabinstefan/videos/2629733177117115

V řádcích níže se dočtete, kdo jsou vlastně Daňo a Vaský a proč jejich oponenti usilují o jejich odstranění.

Martin Daňo je slovenský investigativní novinář, původním povoláním programátor. Nikdy nepracoval pro žádné velké médium, založil si vlastní redakci GINN, která je financovaná z dobrovolných příspěvků. Pomohl odhalit řadu korupčních kauz a podvodů. Poslední podvod, který odhalil 1. prosince 2019 na svém kanálu na Youtube, se týkal šéfa slovenské Národné kriminálne agentuúy (NAKA), kterým je Branislav Zurian.

Podle Martina Daňa měl Zurian si koupit třípokojový byt od města Poprad za 2 000 € (v přepočtu kolem 50 000 Kč). Tato cena je podezřele nízká. Jak se Zurian dostal k tak levnému bytu, nevíme, ale je zde prostor pro řadu spekulací. 

Odkaz na video je zde: 

https://www.youtube.com/watch?v=xMo884ucKpY

Daňo se zabýval také pracovními podmínkami zaměstnanců. V roce 2018 založil odborový svaz GINN s působností na Slovensku. O rok později se účastnil kolektivního vyjednávání o mzdách na železnici, a se svou kamerou odhalil, že ostatní odborové svazy se vůbec nesnaží o skutečné zlepšení pracovních podmínek na železnici, především o zvýšení platů. Tentýž rok se účastnil i kauzy Varády vs. Slovaktual. Peter Varády se pokusil ve firmě založit odborovou organizaci a byl za to vyhozen z práce. Soud rozhodl, že vyhazov byl protipravní.

Zvukový záznam soudního rozsudku:

https://www.youtube.com/watch?v=ntLyYLboeVU

Stojí za zmínku, že Martina Daňa nějakou dobu v jeho činnosti financoval Radim Jančura, ředitel společnosti RegioJet. Financování bylo ukončeno pro názorové neshody, nicméně se rozešli v dobrém.

Kdo je Rudolf Vaský?

Rudolf Vaský je slovenský levicový aktivista, který v roce 1968 emigroval do USA, po invazi sovětských vojsk. Již v 80. letech ale usiloval o návrat do ČSSR, protože s životem v USA nebyl spokojen. V polovině 80. let poprvé navštívil Československo jako americký občan, a na přelomu 80. a 90. let se definitivně vrátil do vlasti.

Vaský po návratu kritizoval celý polistopadový vývoj, ostře vystupoval proti rozpadu Československa. Po vzniku samostatného Slovenska varoval před jeho vstupem do EU a NATO, dokonce se snažil kandidovat v roce 1998 ve volbách za Hnutie tretej cesty. Tato strana ale ve volbách skončila poslední, se ziskem 0,07 % hlasů, což je v podstatě zanedbatelné. S ohledem na Vaského kontroverzní názory, které odporovaly tehdejšímu silnému prozápadnímu kurzu, se to ovšem dá pochopit.

Kolem roku 2012 si Rudolf Vaský založil kanál na Youtube, kde se začal vyjadřovat k aktuální politické situaci a společenským poměrům. Kritizoval sociální problémy, především exekuce, bezdomovectví, chudobu a z ní plynoucí sebevraždy. Upozorňoval na liknavost politiků, kteří tyto problémy odmítali řešit.

Ve svých videích je často vulgární a sprostý. Ovšem není divu – vypovídá to o tom, jak moc je naštvaný na stávající poměry. Říká své názory od plic. Proslavil se svými výroky o „roxorové revoluci“ – o nutnosti potrestat politiky, kteří dle Vaského názoru přivedli Slovensko do bídy. Vaský je rovněž zastáncem obnovy Československa jako socialistického státu. Jeho názory, byť jsou často myšleny s nadsázkou a ne vždy doslovně, vyvolávají strach v bratislavské kavárně. 

Odkaz na jeho kanál na Youtube: 

https://www.youtube.com/channel/UChuNs2QdKfmivapOgJUNE1Q

Za co chtějí Daňa a Vaského uvěznit?

V roce 2015 založili Martin Daňo a Rudolf Vaský internetovou show s názvem Takže tak. V ní humorně komentovali politické dění, často byla jejich satira velmi nevybíravá a nekorektní, takže se mnoha politikům, policistům, prokurátorům, soudcům a novinářům velmi znelíbili. Často v ní poukazovali na fakta, která se neobjevila v médiích hlavního proudu.

Rudolf Vaský se pochopitelně i v této show zmiňoval o „roxorové revoluci“ a obnově socialistického Československa. O mnoha lidech, kteří byli usvědčeni z nepravostí, Vaský prohlásil, že by měli být ubiti roxorovými tyčemi na smrt. Martin Daňo byl sice mírnější, ale svůj vztek s Vaským společně sdílel.

Nutno ovšem dodat, že Daňo ani Vaský se nikdy nepokusili své hrozby násilím skutečně realizovat, lze se tedy zcela oprávněně domnívat, že tyto hrozby byly myšleny jako nadsázka a expresivní vyjádření hněvu na politickou a společenskou situaci.

Martin Daňo a Rudolf Vaský jsou v současné době vazebně stíhaní za výtržnictví, kterého se měli dopustit prostřednictvím internetu. Jako důkazní materiál proti nim používají právě výroky z jejich show Takže tak, obzvláště ty výroky o roxorové revoluci.

Podezřelé ale je to, že Daňo a Vaský se dostali do vězení jen několik dní poté, co Daňo odhalil podezřelý nákup bytu Branislava Zuriana, šéfa NAKA (Národná kriminálna agentura). Lze tedy spekulovat, zda toto stíhání není účelové s cílem oba tyto nepohodlné lidi umlčet. 

Odkaz na epizody show Takže tak:

https://www.youtube.com/channel/UCEQW0sg6LJTfoLCzkKR-HAw

Liberální fašismus?

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách nesmírně posílilo opoziční strany, sluníčkáře a celou bratislavskou kavárnu. Podařilo se jim infiltrovat slovenskou policii a státní správu. Využili k tomu hysterii, která se rozběhla po vraždě novináře Jána Kuciaka, z jejíž přípravy je viněn kontroverzní podnikatel Marián Kočner.

Tato vražda měla na slovenskou politickou scénu podobný efekt jako požár Reichstagu v Berlíně v roce 1933. Opozice se pokusila využít vraždu proti vládnoucí politické straně Smer a poukazovala na údajné napojení Mariána Kočnera na představitele strany, zejména na Roberta Fica. Nutno ovšem dodat, že Kočner měl vazby i na opoziční politiky (např. Richard Sulík) – ale o tom se již nepíše.

Nehodlám zde spekulovat o tom, zda je Kočner vinen či ne, soud teprve probíhá a ještě zdaleka není u konce. Jedno je ale jisté – bratislavská kavárna zdatně využila Kočnerovu komunikaci s politiky ve svůj prospěch. I následkem toho vyhrála volby Zuzana Čaputová, která byla médii prezentována jako „bez skandálů“.

V mezinárodní politice je Slovensko nejslabším článkem ve spolku V4 a je nejvíc probruselské. Jestli se to změní, ukážou parlamentní volby v tomto roce, jejichž výsledky se ale bratislavská kavárna pokouší aktivně ovlivnit už nyní, a to třeba i kriminalizací svých oponentů, aby nemohli publikovat pravdivé informace.

Pokud by u nás byl poražen Andrej Babiš a Miloš Zeman, mohl by nastat pod taktovkou českých opozičních stran podobný scénář, včetně kriminalizace politických oponentů.

Autor: Lev Bronstein, Praha, ČR, 12.1.2020