4. srp, 2020

NÁZOR ČTENÁŘE: Všelichová & Farkas: naši hrdinové!

V posledních týdnech rezonovala médii zpráva o propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase z tureckého vězení...

Tito dva Češi byli odsouzeni kvůli spolupráci s kurdskými milicemi YPG v Sýrii, protože Turecko tyto milice považuje za teroristickou organizaci.

Řada z vás, čtenářů, počínání těchto dvou Čechů kritizovala, a někteří z vás dokonce sedli na lep turecké propagandě, která označuje za teroristy všechny své politické odpůrce. Zapomněli jste na to, proč Všelichová a Farkas do Sýrie původně jeli a proč vlastně s YPG spolupracovali. 

Hlavní účel jejich cesty byla pomoc v boji proti Islámskému státu (IS), který na vrcholu své moci prováděl na svých územích brutální genocidu. Jeho vraždící mašinérie byla svou kvalitou a propracovaností srovnatelná s nacistickým Německem. Slovo „genocida“ nepoužívám náhodou! Zvěrstva Islámského státu byla za genocidu mezinárodně uznána.

V minulosti se objevovaly spekulace o tom, že Turecko a Islámský stát skrytě spolupracují. Mělo se jednat o prodej ropy do Turecka nebo o léčení zraněných bojovníků IS v Turecku. Dlouhá léta také Turecko mělo s IS otevřenou hranici, bylo možné ji volně překračovat. Takže tyto spekulace mají svůj základ.

A proti tomu všemu bojovaly kurdské milice YPG, zřízené za účelem ochrany měst a regionů v Sýrii s kurdskou menšinou před Islámským státem. Turecko tyto milice prohlašuje za teroristické, protože má za nepřátele Kurdy jako takové. Kurdové v Turecku jsou utlačovaní. Nejde o to, že nemají vlastní stát, jde o to, že v Turecku nemají skoro žádná práva. Nemohou svobodně používat ani kurdský jazyk, kritici prezidenta Erdogana jsou zavíráni do vězení.

Můžete říct, že Všelichová a Farkas byli nezodpovědní, že vůbec jeli pomáhat Kurdům v Sýrii. Z určitého pohledu je to pravda. Já to ale považuji za hrdinství, protože Islámský stát ohrožuje nás všechny. Cením si každého, kdo projeví odvahu se tomuto zlu postavit, abychom ho neměli tady u nás. Kurdové bojovali proti Islámskému státu v první linii a bránili jeho přímé expanzi do Evropy.

Všelichová a Farkas tím pádem navázali na tradici československých dobrovolníků z první a druhé světové války, kteří bojovali ve všech možných zahraničních armádách proti společnému nepříteli – ať už to bylo Rakousko nebo nacistické Německo. Vzpomeňme na československé legie ve Francii, Itálii a Rusku. A vzpomeňme na Čechy v Royal Air Force (RAF) nebo v Rudé armádě za druhé světové války. Tito lidé, kteří neváhali nasazovat své vlastní životy v boji proti zlu, si zaslouží naši úctu. A stejně tak i Všelichová a Farkas, i když se možná opravdu nechovali vždy zodpovědně.

Cením si rovněž i snahy Markéty Všelichové vydat knihu o svém angažmá v Sýrii a pobytu v tureckém vězení. Obzvlášť v dnešní době je třeba neustále upozorňovat na diktátorskou a agresivní politiku tureckého prezidenta Erdogana, která ohrožuje už i okolní státy. Kdo jen trochu sleduje, co se děje, ví, že Turecko připravuje další útočnou válku, tentokrát proti Řecku.

Jak Řekové, tak Kurdové si zaslouží naši solidaritu!

Autor: Lev Bronstein, Praha, ČR, 4.8.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!