17. dub, 2018

MONIKA PILLONI: Sýrie, proč se po náletech neobjevil toxický mrak?

Skvělou analýzu publikoval v ilGiornale akreditovaný analytik u ministerstva obrany Franco Iacch. Proč po 76 hodinách od náletu nedošlo k naměření žádného rozptýlení chemických látek? Konvenční útok by smrtící látky rozšířil ...

Proč po 76 hodinách od náletu na Sýrii nedošlo k naměření žádného rozptýlení chemických látek v oblastech zasažených Spojenými státy, Velkou Británií a Francií?
Známý italský analitik Franco Iacch publikoval v il Giornale skvělou analýzu táto otázky.
Je to akreditovaný analytik u ministerstva obrany a NATO, spolupracoval s vojenskými kontingenty aliance, čímž si prohlubill znalosti o zbraňových systémech. Spolupracuje s různými institucemi v otázkách mezinárodní bezpečnosti.

Ukázka jeho dalších přáspěvků v rubrice il Giornale s názvem „Oči války.“

http://www.occhidellaguerra.it/author/franco-iacch/

Franco odpověděl na mé otázky ohledně titulku jeho článku a vyjádřil se takto:

Znám zbraňové systémy a vím, že Tomahawks nejsou vhodné proti objektům, kde se skladují toxické látky.

Conosco i sistemi d'arma ed i Tomahawk non sono indicati contro deposito che contengono sostanze tossiche.

Ale co bylo zasaženo?
Pentagon potvrdil, že nálet zasáhl vědecké výzkumné centrum v Damašku a sklad chemických zbraní Him Shinshar nacházející se západně od Homsu, o kterém je věří, že by měl být spojen s výrobou Sarinu. Střely s plochou dráhou letu také zasáhly sklad pro chemické zbraně a velitelské stanoviště v blízkosti Homsu.

Konkrétně, sedmdesát šest raket zasáhlo výzkumné a vývojové centrum Bazrah v Damašku. Sklad u Homsu byl bombardován 22 raketami. Proti zbrojnímu skladu a velitelskému stanovišti bylo vypuštěno sedm raket.

„Mise splněna“
Útok nezměnil obecnou dynamiku konfliktu. Několik hodin po útoku Spojené státy, Francie a Británie prohlásily, že jejich poslání je splněno: nikdo se nechtěl zapojit do syrského konfliktu. Útok byl povolen, aby zasáhl vývoj nebo činnost považovanou za nepřijatelnou, aniž by se někdy degenerovala do velkých vojenských akcí (je to vlastní strategie Izraele). Trump nepůjde dále, i když řekl, že vojenská možnost bude vždy k dispozici, pokud by Damašek v budoucnu použil chemické zbraně.

Co je Sarin?
Sklad s chemickými zbraněmi Him Shinshar, který se nachází na západ od Homs, je spojován se Sarinovou produkcí.

Sarin nebo GB jsou klasifikovány jako zbraň hromadného ničení. Je to nervově paralytická chemická zbraň. Sarin je bezbarvý a bez zápachu, vyvinutý jako pesticid syntetizovaný v Německu v roce 1938. Expozice umělému toxinu může nastat prostřednictvím inhalace, při styku s kůží nebo po požití kontaminovaných potravin a vody ...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sarin

Zkoncipování útoku na chemickou nebo biologickou strukturu
K dnešnímu dni nevíme, co bylo v postižených objektech a co se tam produkovalo. Kvůli samotné povaze chemických zbraní by konvenční útok rozšířil smrtící látky na velkou plochu, což by způsobilo větší počet civilních obětí. Proto se proti těmto typům cílů nikdy nepoužívají bomby a tradiční střely. Spojené státy tvrdí, že "šíření chemických látek je poměrně nízké".

Proč nebylo zaregistrováno žádné šíření chemických látek?
Mohou existovat tři možné odpovědi.

1) Chemický program Sýrie neexistuje. Tato pozice je podporována Ruskem, které nadále popírá chemický útok ve městě Douma.

Zpráva Syrian American Medical Society uvádí, že "přibližně 500 civilistů, většina žen a dětí, byla přepravena do místních zdravotních středisek s příznaky indikace expozice chemické látce. Organizace vyzvala k okamžitému příměří ve městě Douma a vstupem mezinárodních vyšetřovacích týmů Organizace pro zákaz chemických zbraní. " Nicméně nebylo provedeno žádné nezávislé ověření zprávy SAMS, i když to ministerstvo USA považuje za důvěryhodné. Kreml odmítá samotnou myšlenku, že v Douma došlo k chemickému útoku. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to silně popírá: „Nenašli jsme nic, vyrábí se důkazy, aby se to narafičilo na syrskou vládu a ta mohla být obviněna z chemického útoku“.

2) Chemický program Sýrie existuje, ale složky a struktury již byly přesunuty. Kdyby v těchto objektech něco bylo, Syrská vláda by měla čas k přesunu zařízení a součástí a rozvézt je po celé zemi. Na to mohla být získána také pomoc od svých spojenců. Při zvažování vojenské akce je důležité rozpoznat variabilitu a nedostatky intelligence, které nevyhnutelně komplikují politické a vojenské rozhodování.

3) Zasažená výrobní a výzkumná zařízení. Pentagon nikdy nevyjasnil, co bylo uvnitř zasažených objektů v Homsu a Damašku, kromě toho, že se jednalo o "tři hlavní struktury chemického programu Sýrie". To je důležitý ukazatel. neboť by se jednalo o vybavení. Pro zemi, která je již sedm let sužována válkou, bude vybavení velmi obtížné nahradit.

DRUHOU ČÁST, JAK SE PROVÁDÍ ÚTOK NA CHEMICKÁ DEPOZITA A PROČ JSOU TEDY RAKETY TOMAHAVK NEVHODNÉ ... PUBLIKUJI ZÍTRA RÁNO.

Autor: Monika Pilloni, Itálie, 17.4.2018

Zdroj:

http://www.ilgiornale.it/news/mondo/siria-perch-non-stata-rilevata-alcuna-nube-tossica-1515985.html

https://pilloni.blog.idnes.cz/blog/blog.aspx?c=658928&x=socialky_facebook_c