14. čvc, 2018

MONIKA PILLONI: Súdánec a Ghaňan vyšetřováni, obstrukce proti Salviniho příkazu

Itálie. Loď Diciotti - vezoucí migranty, kteří měli vyhrožovat posádce remorkéru - čekala celý čtvrtek na povolení k vylodění. Salvini neústupný - viníci sestoupí v poutech, jinak nikdo. Prezident se vmísil do kompetencí ministra...

Loď Diciotti se celý čtvrtek nacházela u sicilského přístavu v Trapani

Odysea vyšetřování již zmíněného, deníkem Libero quotidiano definovaného - pirátského případu, přitahuje stále pozornost občanů v celé Itálii, ale i v zahraničí. Zde první informace pro nezasvěcené: https://pilloni.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=670270

Loď Pobřežní hlídky měla připlout do Trapani ve středu odpoledne, později byl tento termín přesunut na čtvrtek, v osm hodin ráno, ale do přístavu v tuto hodinu nedorazila. Okolo 12 hodiny to vypadalo, že do přístavu vpluje, ale opět se vzdálila. Již od brzkého rána operace pokračovaly zpomaleně, aby umožnily policii dokončit naléhavé vyšetřování, které nařídil Salvini. Nakonec Diciotti vplula do přístavu okolo 16 hodiny, ale nevyloďovalo se. Vyšetřování policie a sbírání důkazů pokračovalo včetně identifikace až do večera ... Salvini ve 22:17 publikoval na své Fb stránce odkaz, že dva jsou vyšetřovaní, našli se i pašeráci, výslech a zadržení proběhlo (viz. foto nahoře). Vylodění proběhlo ve 23 hodin v rychlosti blesku ... trvalo to asi 40 minut ... nejdříve sestoupila policie s oběma vyšetřovanýma migrantama ...jeden je Ibrahim Bushara ze Súdánu a druhý je Hamid Ibrahim z Ghany a pak všichni ostatní. Migranti byli naloženi do autobusu, který je ihned odvezl do příjmového střediska.

Jak to vůbec všechno ve čtvrtek probíhalo

Salvini z Innsbrucku: „Neustoupím“. Z výslechů na moři prý nevzešel žádný důkaz o provedení závažných trestných činů. Budou to úřednící se soudní pravomocí, kteří budou zkoumat postavení migrantů - údajných pachatelů hrozeb. Mělo by jich být šest, z nichž dva byly identifikováni. Loď pobřežní stráže vypadala, jako by se chystala vjet do přístavu a pak se znovu oddálila.

Bude to Státní zastupitelství v Trapani, kdo bude posuzovat postavení obou migrantů, jednoho z Gambie a druhého ze Súdánu. Tito migranti byli identifikováni jako údajní zodpovědní pachatelé výhrůžek smrtí posádce remorkéru Vos Thalassa. Tato loď, poblíž Libye, zachránila 67 migrantů a v momentě, kdy je chtěla doručit libyjské Námořní hlídce došlo k výhůžkám smrtí jestliže je posádka neodveze do Itálie.

Vyšetřovatelé Státní policie provedli na palubě Vos Thalassa pátrání za účelem shromáždění svědectví od velitele a posádky. Toto vyšetřování bohužel nevedlo k získání patřičných důkazů pro obzvláště závažný trestný čin pro zadržení policií ještě před přistáním.To požadoval ministr vnitra Salvini jako podmínku pro povolení přistání.

Pro většinu veřejnosti není pochyb v takovéto situaci, že se jednalo o PIRÁTSTVÍ ... vždyť vyhrožovali smrtí a donutili posádku lodi změnit směr ... tomu se normálně říká únos.

Migranti na lodi italské Námořní hlídky Diciotti poblíž Trapaní, po výhrůžkách smrtí posádce Vos Thalassa nebyl nikdo zadržen. Salvini je neústupný a trvá na tom co řekl : „Pouta nebo nikdo nepřistane“

Italský Ministr vnitra, ještě před začátkem plenárního summitu v Innsbrucku, zatelefonoval na ministerstvo, aby zjistil jak pokročila situace na lodi Diciotti a kolik pachatelů bylo individuováno. Potvrdil své rozhodnutí, že viníci vystoupí pouze v poutech, jinak nevystoupí nikdo. Po tomto telefonátu uvedl, že se zdá, že dva byly již identifikováni a další čtyři je třeba identifikovat. A právě tam musí pokračovat úřednící se soudní pravomocí. Ministr vnitra dodává, že stačí jeden telefonát přítomným úředníkům na lodi, kteří toto oprávnění mají, a že ze svého stanoviska nehodlá ustoupit. Tito pachatelé jsou násilníci a unesli loď.

Salvini odpoledne vydal další prohlášení:

„Nechci aby si ze mě někdo dělal srandu. Pokud se nevyjasní, co se stalo, neopravňuji nikoho, aby vystoupil z lodě Diciotti - jestliže to někdo místo mě udělá, převezme zodpovědnost. Buď lhali rejdaři nahlášením agrese, která se nestala a za to budou muset zaplatit, nebo agrese byla a zodpovědní budou muset jít do vězení.“

Ve čtvrtek večer se také uskutečnila na Státním zastupitelství v Trapani schůzka na nejvyšší úrovni o tom jaká přijmout opatření ohledně případu Vos Thalassa - nákladní lodi, která v libyjských vodách vzala na palubu 67 migrantů. Prokurátor Alfredo Morvillo dostal na stůl zprávu z římské policejní centrály o tom co se stalo na lodi a žalobu na dva z 67 migrantů za zmocnění se lodě, výhrůžky a násilí.

Nakonec se za všeobecných polemik dobroláskařů, kteří vítali jak diví, v červeném oděvu tyto milé lidi z Afriky, kteří obklopili posádku Vos Thalassa a strkali do nich za všeobecného řevu, že je musí odvézt do Itálie a ne zpět do Libye ... do toho všeho vložil italský prezident Mattarella přes nařízení ministra vnitra po tom co zavolal premiéra Conte, vylodění povolil.

Salvini se podivil, jelikož se prezident v minulosti do nařízení a do kompetencí ministrů nikdy nepletl a prohlásil, že se nezastaví a že bude tuto kauzu dále sledovat dokavad viníci nebudou řádně potrestaní.

http://www.ansa.it/sito/notizie/cronaca/2018/07/13/migrantivos-thalassasentiti-minacciati_db669689-a65c-4988-b661-655355492dc6.html

http://www.ansa.it/sito/notizie/cronaca/2018/07/12/nave-diciotti-davanti-al-porto-di-trapani_e203d678-76b5-4bff-96d0-3d88e858bcaf.html

Není to tento týden jediný případ nelegální migrace přes moře

Včera v dopoledních hodinách personál námořní jednotky finanční policie Gan Messina zadržel plachetnici vezoucí asi 60 migrantů, většinou pákistánské národnosti a to u pobřeží lokality Noto (Siracusa). Loď a osoby na palubě policie doprovodila k obchodnímu přístavu Augusta.

Ale tím příjezdy nekončí ... mezi středečním večerem a včerejším ránem dorazilo 23 tuniských migrantů a to na ostrov Lampedusa. Prvních osm naložila u ostrova hlídková loď policie a dnes ráno připlulo patnáct severoafričanů.

http://www.repubblica.it/cronaca/2018/07/12/news/salvini_migranti_diciotti_trapani-201541261/#gallery-slider=201554768

Autor: Monika Pilloni, Itálie, 14.7.2018

Zdroj:

https://pilloni.blog.idnes.cz/blog/blog.aspx?c=670583