21. lis, 2018

MONIKA PILLONI: Loď Aquarius zabavena. Dovážela do 11 přístavů kromě migrantů i nebezpečný odpad

Vyšetřováni jsou Lekaři bez hranic...

Pro státní zastupitelství v Catanii došlo ve 44 případech k nedovolenému zneškodnění celkem 24 tisíc kg odpadu...

Salvini: " "Udělal jsem dobře, když jsem zablokoval lodě nevládních organizací, zastavil jsem nejen obchod s migranty, ale také s odpadem, jak se teď projevilo ."

Nebezpečné odpady - zdravotní riziko a infekce - vyložené nediferencovaně v italských přístavech, jako kdyby to byly městské odpady: to je obvinění vůči NNO Sos Mediterrané a Lékařům bez hranic a dvěma osobám podnikajícím v přístavních agenturách , které vedlo díky operaci nazvané "Borderless" k zabavení lodě Aquarius ( v současnosti v přístavu Marseille) a 460 tisíc eur. Finanční policejní hlídka a policie rozsáhlým vyšetřováním , které koordinovalo státní zastupitelství ve městě Catania, vypátrala ve 44 případech nelegální likvidaci odpadu a to v celkové výši 24000 kilogramů.

Obžaloba proti Lékařům bez hranic, kteří jsou vyšetřovateli považováni za „producenty” odpadu spolu s nezákonným obchodováním s lidmi, se týká lodě Aquarius, za období od ledna 2017 do května 2018, a také lodě Vos Prudence, která byla používaná od března 2017 do července 2017. Kvůli tomu jsou na seznamu obviněných - na základě obvinění z organizované činnosti nezákonného obchodování s odpady – stejně tak jako někteří členové organizace, dokonce i Řídící centrum v Amsterdamu, které řídilo Aquarius a Bruselské řídící centrum, které spravovalo a financovalo záchranné mise Vos Prudence. Obě střediska mají právní subjektivitu a organizační samostatnost a reagovat v souladu s mocí zákona 231/2001 o správní odpovědnosti.

Celkem státní zastupitelství (Catania) vyšetřuje 24 osob v rámci šetření o nelegální likvidaci odpadů nahromaděných během záchranné činnosti lékařů bez hranic na moři. Podle obžaloby osoby zapojené do tohoto obchodu, měly „systematicky sdílet, plánovat a provádět projekt nezákonné likvidace velkého množství nebezpečného a infekčního odpadu” , vyplývající z činnosti záchrany migrantů na palubě vos Prudence a Aquarius a nediferencovaně přidaného do tuhého komunálního odpadu, u příležitosti technických přistání a vylodění migrantů” v 11 přístavech : Trapani, Pozzallo, Augusta, Catania a Messina na Sicílii, Vibo Valentia, Reggio Calabria a Corigliano Calabro v Kalábrii, Neapol a Salerno v Kampánii, Brindisi v Apulii.

Mezi tímto vyloženým odpadem poukazuje na "kontaminovaný oděv migrantů přicházejících z mimoevropských ", potravní odpad a infekční zdravotní odpad používaný na palubě v rámci lékařské pomoci.

Šetřením do kterého byo zapojeno okresní velitelství v Catania, Centrální oddělení pro vyšetřování organizovaného zločinu, Finanční policie, mobilní hlídky policie v Catania a centrálního řídícího střediska policie se také zjistilo, že 37 krát v případě lodě Aquarius a 7 krát u Vos Prudenc se členové Lekařů bez hranic a Giannino Francesco majitel "Mediterranean Shipping Agency" (M.S.A.) a Giovanni Ivan Romeo jednatel "Romeo Shipping Agency S.r.l. "„systematicky“ domlouvali na nezákonné likvidaci odpadu a vyhnuli se tak “přísným procedurám uložení pro odpady s infekčním rizikem”, které patří do klasifikační skupiny : “nebezpečné, zdravotnictví a jiné s výsokým rizikem nakažlivosti “.

Podle obžaloby z šetření vyplývá „informovanost podezřelých o nebezpečnosti oblečení migrantů jako zdroj přenosu virů nebo patogenů nákazou během cesty, jak vyšlo najevo, mimo jiné od S.A.R. Report

Rescues ve zprávě o zdravotní kondici migrantů nacházejících se na palubě lodě Aquarius, kde se hlásí časté případy svrabu, HIV, infekce dýchacích cest, jako je tuberkulóza, meningitida“.

Pozn. Tomu všemu je vystavena široká veřejnost, včetně tzv. fanatických sluníčkářů!

Mezi podezřelými, stejně jako Giannino, Romeo a řídící střediska Lékařů bez hranic - dále jen MSF v Amsterodamu a Bruselu jsou kapitán a první důstojník lodě Aquarius, ruský občan Evgenii Talanin a Ukrajinec Oleksandr Yurchenko a dále osm členů MSF: zástupce vedoucího italské mise MSF Belgie Michele Trainiti, zástupce národního koordinátora a národní důstojník zakázek italské mise MSF Belgie Cristina Lomi, styčného důstojníka Mas Belgie - Marco Ottaviano, koordinátorů projekt Sar Aquarius MSF Holland, Aloys Vimard a Marcella Kraaij, logistický koordinátor Aquarius Joachim Tisch, delegát pro logistiku na palubě lodi Martinus Taminiau a koordinátor projektu na palubě lodi, Angličan Nicholas Romaniuk. 

Autor: Monika Pilloni, Itálie, 21.11.2018

Zdroj:

https://youtu.be/hZfgv_4iaIU http://www.ilgiornale.it/news/cronache/migranti-scaricava-rifiuti-infetti-dei-migranti-sequestrata-1604469.html?mobile_detect=false 

https://www.huffingtonpost.it/2018/11/20/ha-scaricato-rifiuti-pericolosi-in-11-porti-sequestrata-la-nave-aquarius-indagata-medici-senza-frontiere_a_23594380/ 

http://www.ilgiornale.it/news/cronache/aquarius-ecco-chi-sono-i-24-indagati-cos-trafficavano-1604501.html