16. čvn, 2019

MONIKA PILLONI: Není umění jako umění

Více o vraku pašerácké lodě na umělecké výstavě v Benátkách a jeho švýcarském umělci z Islandu...

Umění je dnes i převoz vraku z jednoho místa na druhé?
 
Ze Sicílie, z města Augusta, byl v květnu přivezen do Benátek na uměleckou výstavu Biennale 2019 vrak lodě migrantů. Sice již nějaká ta zpráva o tomto díle proběhla, ale ne o všech aspektech okolo tohoto  vraku a švýcarského umělce …
 
Připomínka: potopení, kdy a kde
 
Lybijská loď se potopila 18. dubna 2015 s více než 700 migranty v Sicilském kanálu 96 km od libyjského pobřeží a 193 km na jih od ostrova Lampedusa. Stalo se to po tom, co se tato pašerácká loď srazila s portugalskou nákladní lodí, která je chtěla zachraňovat.  Jen 28 osob přežilo. Mezi přeživšími byl i „kapitán“ plavidla, 27letý Tunisan Mohamed Ali Malek, odsouzený na 18 let za několikanásobné zabití, ztroskotání lodi, včetně napomáhání nelegální imigraci a jeho 25letý “plavčík”, Syřan Mahmud Bikhit, který byl souzený pouze za napomáhání nelegální imigraci a vyfasoval 5 let. Oba navíc dostali sankci 9 milionů eur, které samozřejmé nikdy nesplatí.  V roce 2016 dle nařízení Renziho vlády byl tento vrak vyzdvižen z hlubin moře.
 
Tato loď  “tragédie migrantů” má prý v Benátkách “VZBUDIT SVĚDOMÍ”
 
Na 58. výstavě “Biennale di Venezia” se tedy “utábořila” v povodí Arsenalu modrá silueta libyjské rybářské lodě, která se potopila 18. dubna 2015 v Sicilském kanálu, na které zahynuli stovky lidí. Aby se mohl vrak do Benátek ze Sicílie odvézt, muselo se překonat řadu byrokratických překážek. Tato jednání vyvrcholila další tragédií. Sebastiano Tusa, archeolog a Regionální radní pro kulturní dědictví a sicilskou identitu, který se při získávání povolení pro transport vraku hodně angažoval, zemřel v troskách boeingu 737 MAX, který se 10. března zřítil v Etiopii. Povolení dokázal zajistit ještě před jeho, bohužel poslední cestou.
 
Pokračování textu:
 
 
Autor: Monika Pilloni, Benátky, Itálie, 16.6.2019