30. lis, 2019

MONIKA PILLONI: V Itálii se proti Salvinimu houfují Sardinky. Připomínají milionchvilkaře

Sardinky jsou malé ryby, jednotlivě bezbranné a bezmocné, které se choulí k sobě a pohybují v hejnech, čili v davu. Ty lidské se považují za protiklad bývalého ministra vnitra, kterého mají za žraloka...

Lidský dav „sardinek“ se poprvé „vyrojil“ 14. listopadu na náměstí (Piazza Maggiore) ve městě Bologna v jakémsi „flash mobu“, zorganizovaném několik dní dopředu na sociálních sítích. Účastníci protestu proti bývalému italskému ministru vnitra Salvinimu se vždy dostaví s rybou vystřiženou z kartónu – sardinkou. První mobilizace byla naplánována na den, kdy tam Matteo Salvini ze strany Liga zahájil ve sportovní hale PalaDozza volební kampaň do krajských voleb v Emilia-Romagna (budou se konat 26.ledna příštího roku) a představil kandidátku na pozici prezidentky krajské vlády. Tuto kandidátku vybrala středopravice (strany Liga, FdL, FI) a je jí senátorka Lucia Borgonzoni(ová) z Ligy. Pak přišlo náměstí Piazza Grande ve městě Modena. Také v tomto případě flash mob zaměřen proti Lize a zároveň za účelem bojkotování kandidatury senátorky Borgonzoniové na vedení regionu. Následovala další města, kde byla nahlášena přítomnost Mattea Salviniho, a to nejenom v kraji Emilia-Romagna.

Zúčastněte se první rybí revoluce v historii

Výběr jména vysvětlili tvůrci myšlenky, kteří vymysleli též slogan znějící „Emilia Romagna neskočí na návnadu“ (v originále L’Emilia Romagna non abbocca), a k tomu vybrali příslušný symbol – sardinku. Sardinky jsou totiž malé ryby, které se choulí k sobě a pohybují ve skupinách. Ty lidské jsou považovány za protiklad bývalého ministra vnitra, kterého mají za „žraloka“. Pokud se tyto malé ryby, jednotlivě bezbranné a bezmocné, pohybují kompaktně jako jediné stvoření, vytvářejí „masu“ a v případě lidských sardinek jde o dav lidí. Tvůrci tohoto experimentu (Sardinky nejsou hnutí s organizační strukturou obsahující pravidla a povinnosti) jsou čtyři, vesměs, třicetiletí přátelé: Mattia Santori, Andrea Garreffa, Giulia Trappoloni a Roberto Morotti. Náměstí plné lidských revoltujících Sardinek se zrodilo přes Facebook. Stalo se tak za jedné Santoriho bezesné noci. Nemohl totiž přijmout fakt, že v tradiční „rudé tvrzi“ jako je město Bologna, provedla Salviniho Liga volební kampaň na podporu kandidatury Lucii Borgonzoniové v opozici vůči odcházejícímu lokálnímu prezidentovi za stranu PD, jímž byl Stefano Bonaccini. „A my k tomu všichni mlčíme?“ řekl si Santori. Poslal tedy zprávu svým přátelům a všichni se sešli v kuchyni a tam se zrodil nápad: „Salvini dorazí do sportovní haly PalaDozza. Budova má 5 570 míst. Musí nás být více“. Odtud pochází flash mob Šest tisíc sardinek (Seimila sardine). Pozvánka zněla: „Žádná vlajka, žádná strana... Vytvořte si vlastní sardinky a zúčastněte se první rybí revoluce v historii“.

Opravdu žádná strana v pozadí?

Takže účastníci – ozbrojeni kartonovými sardinkami – by měli být součástí nepolitické demonstrace, ale ve skutečnosti mnoho lidí za nimi vidí loutky, zatímco ideology projektu vidí jako loutkáře levice, kteří v pozadí scény tkají řady potenciálního hnutí vzniklého z nižších vrstev. To se objevuje ve stále více městech. Několik příkladů:

  • Lídr PD (Demokratická strana, italsky Partito Democratico, PD, je italská sociálnědemokratická politická strana) Nicola Zingaretti chválí iniciativu tím, že „řídí otcovství hnutí ryb pod stranickým křídlem“.
  • Davy – někdy velké a někdy žalostné – zpívají píseň Bella ciao (https://www.youtube.com/watch?v=4CI3lhyNKfo)
  • Song zní vždy na manifestacích levice, progresistů a za účasti sociálních center a stal se svého druhu italskou pravdoláskařskou hymnou. Slogany a fráze účastníků jsou naprosto stejné, takže vše vypadá, jako by se někdo snažil přebalit tento balíček do občanského pozlátka, protože jak je známo, strana PD spolu s koaličními soudruhy již voliče dlouho netáhne.
  • Samar Zaoui(ová), stoupenkyně levicového sdružení universitních studentů, organizátorka demonstrace „Demokratické sardinky“ (Le Sardine Democratiche) v Modeně, se dovolávala a modlila se za sociálního mstitele, aby odstranil Salviniho! A tak Salvini musí čelit nenávisti Sardinek jako je tato, která mu přeje smrt.

Sardinky říkají: „Jsme jen protilátky proti fašismu“. K tomu přistupuje rétorika skupin jako je například Antifa.

Klima-sardinky dnes stávkují po vzoru Grety

Mattia Santori, jeden z tvůrců Sardinek, je spolupracovníkem časopisu RiEnergia, který má spojitost s italským levicovým politikem Romanem Prodim. S ním Santori dělá často (ve spolupráci s někým dalším) rozhovory. Sardinky se také houfují u levicově a progresivisticky smýšlejících Italů i v zahraničí. Ti plánují „flash mob“ v Dublinu, Londýně, Amsterdamu, Berlíně, Paříži, San Francisku a Bostonu. Právě dnes se navíc koná čtvrtá globální klimatická stávka s FridaysforFuture, což je – jak známo – hnutí pro mladé lidi bojující za životní prostředí inspirované Gretou Thunbergovou. V Itálii se koná na 100 náměstích a tentokrát budou přítomné také Sardinky!

Autor: Monika Pilloni, Itálie, 30.11.2019

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Monika-Pilloni-V-Italii-se-proti-Salvinimu-houfuji-Sardinky-Pripominaji-milionchvilkare-605229