22. úno, 2020

MONIKA PILLONI: Koronavirus v Itálii: Zavřené školy, lidé na pohotovosti

Novinářka Monika Pilloni se rozepsala pro ParlamentníListy.cz o koronaviru a situaci v Itálii. V následujících řádcích ilustruje případy, které Apeninský poloostrov sužují...

Pilloni informuje o tom, že v Lombardii je celkem 14 případů lidí nakažených koronavirem, 2 jsou v Padově, stovky osob jsou pak v izolaci. Jsou uzavřené školy i veřejné podniky.
 

První pacient, jak popisuje Pilloni, nebyl sice v Číně, ale měl kontakty s kolegou z Firenzuola d'Arda, který se vrátil z asijské země, ale byl v testu negativní. Pět dalších lidí je infikovaných, včetně jeho manželky a přítele, 250 osob je v izolaci. „Ve městě Codogno, Casalpusterlengo a Castiglione d'Adda jsou uzavřeny školy, bary a veřejná místa. Praktický lékař infikovaného má zápal plic a je v nemocnici v Miláně,“ popisuje Pilloni.

V Itálii je dle jejích slov nejméně šest dalších případů (všichni lidé ve věku okolo 40 let), všichni infikovaní jsou v Lombardii. „A tentokrát nejde o ‚importované‘ případy. První diagnóza v chronologickém pořadí se týká 38letého Itala z Castiglione d'Adda (Lodi), dosud nepřemístěného do  nemocnice Sacco v Miláně, jenž je hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče v Codogno (Lodi). Jeho stav je definován jako ‚velmi závažný‘, a proto ještě nebyl převezen, i když ve srovnání s včerejškem došlo k ‚mírnému zlepšení‘. Muž nebyl v Číně, ale měl více kontaktů s kolegou z Firenzuola d'Arda (Piacenza), který se z asijské země vrátil 21. ledna,“ uvádí Pilloni. Kvůli němu pak bylo kontrolováno dalších několik set lidí. 

„V současné době je v Lombardii infikováno celkem 14 osob. Jednou z nich je  manželka prvního infikovaného, která je v 8. měsíci těhotenství (vyučuje ve škole, ale nyní je na mateřské dovolené; žena je v dobrém zdravotním stavu). Další osobou je blízký známý 38letého, který s ním sportuje a který spontánně přišel na pohotovost v Codogno s pneumonií. Dále se nakazilo všech pět lékařů, kteří vyšetřovali pacienta ‚číslo jedna‘. Další infikovaní jsou 3 pacienti, kteří se nacházeli na pohotovosti, a 3 zákazníci baru Codogno,“ řekla. 

„Vyšší  zdravotní ústav potvrzuje, že poprvé došlo v Itálii k ‚lokálnímu přenosu nového koronaviru‘. Ohnisko ‚podobné tomu, které již bylo v Německu‘. Pak je zde symptomatická pacientka, izolovaná ve městě Piacenza, kolegyně pacienta z Lodi. Výsledek se očekává. Mezitím  hráče týmu Picchio Somaglia  (kde hrál 38letý nakažený z Lodi)  místní zdravotnické zařízení (Crema) vyzvalo, aby až do 29. února nevycházeli z domova,“ dodala. 

Obec Piacenza pak dle jejích slov nařídila předběžné uzavření všech škol, všech tříd v obci. „Také zruší všechny veřejné aktivity. Mezitím by podle toho, co uvádí místní tisk, byla identifikována oblast, ve které budou lidé izolováni; Byly to budovy San Polo, sloužící vojenskému letišti v San Damiano, které pojmou asi 130 lidí,“ uvedla. 

AKTUALIZACE KORONAVIRUS ITÁLIE

22.02.2020 v 9:00h 

2 mrtvé oběti

Lombardie 31 nakažených.

Ve Venetu jeden z pacientů včera krátce před 23h zemřel. Další případ ve Venetu z Dolo.10 měst izolovaných v Lombardii a jedno ve Venetu. Zavřeno několik nemocnic , kde byli ošetřováni nakažení - testy veškerých pracovníků a přítomných osob. Aktivovaná krizová centra a připravují se speciální místa, kde se budou věnovat nakaženým ...

Autor: Monika Pilloni, Itálie, 22.2.2020
 
Zdroj: