2. srp, 2019

DĚJINY OKEM ALTRIGHT.CZ: EVROPA: ČESKO: Vzestup, pád & konec sociální demokracie...

Vzestup, pád a zánik sociální demokracie: Poslední dějství a řada restartů...
 
A právě na slabosti ČSSD a zkorumpovanosti „pravicových“ stran zažívá v roce 2013, i díky Miloši Zemanovi, výrazný vzestup ANO. Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2013, ještě ČSSD ustojí s odřenýma ušima v podobě 20% hlasů a s ANO těsně za zády, ale pak už je to jen horší. Slabý Sobotka, který si nedokáže zjednat pořádek ve své strany, ambiciózní a charismatický Babiš, který velmi prozřetelně odvrhl velkoměstské liberální voličstvo a začal získávat podporu u bývalých sociálních demokratů, v malých městech a na vesnicích, president Zeman, který se chtěl Sobotkovi a dalším pomstít za zradu z roku 2003, to všechno vede ČSSD k ničivým porážkám.
 
Ztrácí poslance v Evropském parlamentu. Propadá se ze 7 na 4 poslance, a většinu podpory má nejspíše jen díky Janu Kellerovi. ČSSD i komunisté ztrácí ve prospěch Babiše a prohrávají v krajských volbách 2016. ČSSD přichází o 80 krajských zastupitelů a končí na 125. V souběžných senátních volbách ztrácí 10 senátorů. Pod vlivem Jiřího Dienstibera a Sobotky se ČSSD snaží přiblížit, co nejvíce k liberálnímu voličstvu, k té části voličské základny, která už je rozebrána TOP09, ODS a různými liberálními pidipartajemi, zatímco komunisté si drží své venkovské pozice a velký segment voličů ČSSD získává ANO.
 
Andrej Babiš celou situaci a stav věcí postaví do roviny – co úspěch, to Andrej Babiš, co neúspěch, to Bohuslav Sobotka a ČSSD. A umírající ČSSD to nedokáže nijak zvrátit. Nemá k tomu odvahu, ani autoritu. Je eunuchem.
 
Volby 2017 jsou další porážkou a definitivním potvrzením „třetí“ krize ČSSD. Slabý Sobotka končí, na jeho místo nastupuje, ještě slabší a ještě liberálnější Hamáček. ČSSD ztrácí 35 poslanců a končí na 6. místě s 15 poslanci. ČSSD získává 368 tisíc hlasů (pro srovnání – 1998 – skoro dva milióny hlasů). Podle červnových předvolebních odhadů má ČSSD preference okolo 5-6%.
 
Faktická podpora ČSSD pro Jiřího Drahoše v prezidentských volbách 2018 ještě víc oslabuje její jednotu a popularitu. V zastupitelských volbách 2018 ztrácí ČSSD více, než polovinu zastupitelů. Hamáček vyhlašuje první restart ČSSD, že se ČSSD odráží ode dna a připravuje na evropské volby. V evropských volbách 2019 ČSSD poprvé za celou dobu členství v EU, ztrácí všechny poslance a končí na 9. místě s 93 tisíci hlasů. Hamáček vyhlašuje druhý restart ČSSD, že se ČSSD odráží ode dna a připravuje na krajské volby, kde se ČSSD sama upozadí ve prospěch lokálních hnutí, se kterými bude kandidovat.
 
Veškeré skutečně upřímné a slušné pokusy starých sociálních demokratů, konzervativních vlastenců jako je Jaroslav Foldyna a spol., zvrátit tento tragický a bolestivý vývoj, se setkávají jen s nenávistí, štvavými útoky masmédií a liberálních lobbistů. Éra sociální demokracie je u konce.
 
Nyní je opět ve vládě, ale tentokrát to není vláda Bohuslava Sobotky, ale Andreje Babiše. V rámci této vlády dosadila do pozice ministra zahraničních věcí asi vůbec nejhoršího možného politika, který nejspíše překonal i Karla Schwarzenberga, a to Tomáše Petříčka, který podporuje palestinské Araby, ignoruje české zájmy v zahraničí, ignoruje banderovskou propagandu na Ukrajině a tlačí nás, co nejvíce do EU. Ve stejnou chvíli ČSSD svrhává svého nejpopulárnějšího ministra Staňka. Pokud budou v tomhle stylu pokračovat, po krajských volbách zažijeme třetí restart, třetí odražení ode dna a v ČSSD zůstane jen Hamáček, Petříček a jim podobní liberálové.
 
Určitě jsem nevyjmenoval všechno důležité a podstatné. To by ten článek byl ještě mnohem delší, ale vlastně to ani nejde. Jen vidíme to, že státotvorná strana, která měla několikamiliónový elektorát a držela si neustále jedno ze dvou vedoucích míst, je dnes v troskách.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 2.8.2019