13. lis, 2017

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: ZMĚNA VEŘEJNOPRÁVNÍ ÖRF

Rakouskou veřejnoprávní ÖRF čekají změny. Nová vláda Lidovců & Svobodných, která vzniká a připravuje vládní program, už na změnách pracuje. Změny si nepřeje jen budoucí vláda, ale celá rakouská Národní rada (parlament), kde jsou i sociální demokraté SPÖ, liberální NEOS a neomarxistický List Pilz. Změny tudíž projdou při hlasování v parlamentu jasnou většinou. Protirakouské manipulaci a propagandě ve vysílání zvoní umíráček, část ÖRF bude privatizována. 
 
ÖRF dříve a dnes
 
Rakouská televize a rozhlas ÖRF byla v západní/střední Evropě unikátní a vydrželo jí to i po změnách v roce 1989. Měla totiž monopol. Jenže s nástupem digitalizace v posledních 15 letech se uvolnil i trh a na rakouskou mediální scénu vtrhla další média. ÖRF se tomu ale odmítla přizpůsobit a namísto toho, aby se její služby zlevnily, zkvalitnily a celý systém se zjednodušil a zmenšil, naopak nabobtnala. Zvýšil se počet programů, které mají nízkou sledovanost. Televize jich má teď 6, rozhlas má 4 celoplošné a 10 regionálních stanic. Přidejte k tomu vysílání přes satelit, HbbTV, internet. Rozpočet na rok 2016 činil 896 milionů  €, což je 24, 192 miliardy Kč. Většinu z toho platí veřejnoprávní poplatník, tzn. občan Rakouska. Veřejnoprávní poplatky sice jsou v Rakousku rozděleny, méně platí důchodci, rodiny s dětmi, sociálně slabí. Platí se i podle toho, v kterém kraji žijete. Nejvíce se platí ve Vídni - 26,33  €, (711 kč) měsíčně , a nejméně v Horním Rakousku - 20,93 € (570 kč) měsíčně. Ročně je to v průměru v celém Rakousku 17 € (5500 kč). Přispívá se tak jak na vysílání obsahové, tak technické, speciální poplatek je také na kulturu a umění, ten činí 0,48 €, což  to je 13 Kč měsíčně, neboli 156 kč ročně. To je ovšem jen základní příspěvek, protože v celkovém měsíčním příspěvku je pak ještě další rozdělení a to se týká filmů a seriálů, a to televizních. Filmy vyráběné pro kina nesmějí být placeny z veřejnoprávních příspěvků, protože to už je filmový byznys. Zpravodajství, publicistika a dokumentaristika spadá také do této kategorie a z tohoto velkého koláče si nárokuje ne zrovna malý kus, což je ale v pořádku, protože jde o tv a rozhlas veřejné služby, tedy hlavně o informace. Jde jen o to, jakou formou jsou podávány. Reklama je na ÖRF omezená a vydělává necelé 1% příjmů.
 
Přicházejí změny
 
Generální ředitel ÖRF Alexander Wrabetz už ví, že asi brzo skončí. Ví to řada lidí, kteří pracují v tzv. radách ÖRF, je jich tam prostě zbytečně moc za hodně peněz. Veřejnoprávního poplatníka přijdou na desítky milionů  € ročně, a v podstatě kromě účasti na večírcích ve Vídni, zaměstnávání bulváru, kdo s kým zrovna spí a chodí a kdo koho podvedl a kdo se s kým rozvádí, a slavném plese ve Vídeňské opeře nemají nic jiného na práci. Nová koalice tyrkysové & tmavě modré (Lidovci & Svobodní) navrhuje buď ÖRF zcela zestátnit (už teď je ÖRF majetkem vlády Rakouska), neboli zrušit veřejnoprávní poplatky a platit ji ze státního rozpočtu. Nebo veřejnoprávní poplatek zjednodušit, snížit jej a dát možnost i komerčním médiím, aby se o něj ucházela, pokud také dělají zpravodajství, publicistiku atd...Na stole je také privatizace části ÖRF. Například televizní kanál ÖRF Eins, který vysílá hlavně nakoupenou americkou produkci, a také ÖRF III Kultur, který nesleduje skoro nikdo (něco jako české ČT ART) a dále rozprodej techniky, aut a nemovitostí. Díky tomu by mohly vzniknout další soukromé TV & rozhlasové stanice. 
 
Spacáky v ÖRF?

Už teď se ozvali editoři, dramaturgové, režiséři, reportéři a moderátoři, kteří se obávají o "nezávislost a objektivitu". Sepsali i prohlášení, které vyzývá politiky i občany k tomu, aby s ÖRF nedělali ukvapené kroky. Jejich výzva, ale ani na politiky ani na občany Rakouska moc nezapůsobila. Všichni vědí, že ÖRF je předražená, zkostnatělá a neobjektivní (a to je oproti naší ČT, ještě v limitu normálnosti). Rakušané prostě nechtějí přeplácet předraženou službu, která jim nic nepřináší, a naopak díky ní, bují šílený mediální rozpor mezi realitou a zprávou, kterou ÖRF nabízí. Na spacáky v budově ÖRF zvané Funkhaus Wien, to nevypadá. Za prvé už se odtamtud větší část ÖRF odstěhovala a sídlí tam jen rozhlas a za druhé, budova jde do privatizace už nyní a zájemců je hodně, protože stojí v centru Vídně, nedaleko hlavního železničního nádraží. 

A co čeká ČT?

Je zcela evidentní, že naše ČT na tom není o moc lépe. Je předražená, její služby jsou chabé, zpravodajství a publicistika neobjektivní a lživé, kultura na úrovni pedofilního -  homosexuálního porna, a sportovní přenosy jsou využívány k tupé politické propagandě. Kavčí hory jsou také na dobrém místě, takže zájemců o koupi pozemků bude jistě dost. Privatizace a nové soukromé televizní kanály nebudou na škodu, ba naopak...

Autor: TGM, Praha, ČR, 13.11.2017

zdroje: