20. úno, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: KARIN KNEISSLOVÁ: Stop willkommen-kultur

Rakouská ministryně zahraničí k uprchlické krizi „Sliby, které učinilo Německo, měly nasávací efekt“

Ministryně Karin Kneisslová se vyvezla do úřadu na vlně pravicově populistické strany FPÖ. Nyní podporuje „široce spektrální reformu celého azylového systému a hovoří o „zlostných mladých mužích“.

Na zdech visí zlatě orámované portréty císařovny Marie Terezie a její rodiny, v místnosti stojí těžký nábytek. Karin Kneisslová, rakouská ministryně zahraničí, jež se vyvezla v prosinci do úřadu přes pravicově populistickou FPÖ, odstranila moderní minimalistický nábytek kanceláře svého předchůdce Sebastiana Kurze, jež se mezitím stal premiérem, a opět obnovila tradiční styl nábytku.

Na špici ministerstva zahraničí ve Vídni stojí teď paní Kneisslová před velkou výzvou. V migrační politice hledá teď Rakousko roli jakéhosi přemostitele mezi východoevropskými zeměmi EU států, jež sázejí na ochranu svých vlastních hranic, a zeměmi jako Německo, jež chtějí rozdělování uprchlíků podle kvót.

SPIEGEL ONLINE: Paní Kneisslová, nerušilo Vás, že Vás požádala právě FPÖ, abyste se stala ministryní?

Kneisslová: Na dotaz, zda bych coby nezávislá převzala zmiňovaný úřad, následovalo několik bezesných nocí. Nebylo to tak, že bych si okamžitě řekla: jaká to velkolepá nabídka, teď budeš ministryně! Byla jsem na vážkách, protože jsem byla spokojená a poslední tři roky běžely pro mne velice dobře. Ráda jsem psala, vyučovala a pracovala jako analytička.

SPIEGEL ONLINE: Proč tedy ten návrat na ministerstvo zahraničí?

Kneisslová: V mnohých uších to bude znít pateticky, ale já to dělám pro svou zemi. O stranické posty neusiluji, chci zůstat nadále bezpartajní a jsem v privilegované situaci, že nemusím bojovat v žádných zemských volbách.

SPIEGEL ONLINE: V migračních otázkách zastupujete ale pozici FPÖ.

Kneisslová: Jako nezávislé mi nikdo z žádného směru do toho nebude mluvit. FPÖ jako i Sebastian Kurz si mě všimli už na podzim 2015, kdy ještě všichni propagovali willkommen-kulturu a já měla už tehdy své pochybnosti a říkala: Pozor, to bude komplikované! Starala jsem se už na podzim o několik uprchlických rodin a tlumočila v uprchlických centrech. Faktem je, že svůj domov opustilo mnoho rozlobených mladých mužů, protože tam nemohli sehnat žádnou práci a neviděli žádnou perspektivu. Za to, že jsem své obavy vyslovila, bylo mi strašně nadáváno, ale já myslím, že člověk by neměl mlčet. Strana FPÖ mě pozvala, abych udělala přednášku. Od té doby jsem už nebyla od ostatních stran – Zelení a soc-demo pozvána, ačkoli jsem u nich dříve ty samé přednášky také dělala. Byla jsem velice iritována nad tímto nepřátelstvím.

SPIEGEL ONLINE: Jak by podle Vašich představ měla vypadat dobrá evropská migrační politika?

Kneisslová: Evropská politika se nemůže redukovat na kvóty. Jedná se o širokospektrální reformu celého azylového problému a o ochranu hranic.

SPIEGEL ONLINE: Takže – hranice zarýgrovat, nikdo nesmí dovnitř, jako to vyžaduje maďarský šéf vlády Viktor Orbán?

Kneisslová: Přirozeně potřebuje Evropa přistěhovalectví ve smyslu pracovního trhu. Ale indický vývojář softwaru k nám nepřijde, protože půjde raději do anglicky mluvícího prostoru. Lidé z Blízkého Východu mi vyprávějí, že je u nás hodně předpisů a byrokratických překážek, že se u nás nedá dělat žádný byznys. Tito jdou raději kamkoli jinam a dotáhnou to tam k blahobytu. Vezměte si např. miliardáře Carlose Slima: ten pochází z jedné jiholibanonské vesnice a přistál se svou rodinou a několika igelitkami v Mexiku. To by se v Evropě muselo mnohé změnit. K tomu nejsem sice povolána a říkám to jako někdo, kdo sám 20 let byl na volné noze.

SPIEGEL ONLINE: Ale teď se nejedná o přistěhovalce do pracovního trhu ale o uprchlíky.

Kneisslová: Rakousko vždy přijímalo lidi. Ale člověk se musí i zeptat odkud. Vzpomínám si, jak v mém dětství byl v Polsku vyhlášen válečný stav, měli jsme náhle ve třídě pět polských dětí, které přišly samy. To byli opravdu mladiství bez doprovodu. Rodiče je v noci vyslali přes hranice. Všechny tyto děti to někam dotáhly, ony se probojovaly. Podobné vím o lidech, kteří přišli z Československa a Maďarska. Autobusy plné starých, nemocných a dětí, ne muži nabití testosteronem. Lidé ze sousedství, kteří sdílejí naši kulturu.

SPIEGEL ONLINE: Ale to nemůžete srovnávat se situací v Sýrii nebo Afganistánu. Finance na dlouhou cestu stačí jen pro jednu osobu, a tak volí rodina toho, kdo má největší šance cestu zvládnout, totiž mladého muže.

Kneisslová: Ano, ale ti budou se svými očekáváními zklamáni. Někteří udělají nějaký výučák a dostanou pár stovek eur, ne těch doufaných 3000 Euro, které byly jeho rodině slíbeny. Zjišťuje se, že v současnosti probíhá určitá zpětná migrace ze Severní Evropy do Itálie, protože tam ve stínovém hospodářství více vydělávají. Sliby, které udělalo těmto lidem Německo, totiž např. Syřany, Iráčany a Afganistánce vyjmout z Dublinských dohod, mělo silný sací efekt. Zde se dali na cestu lidé, kteří by nikdy nešli. Byla jsem na podzim 2015 na Blízkém Východě a potkala mnoho lidí, kteří řekli: „Merkelová nás zavolala!“ Vzdali se svých pracovních míst a dali se na cestu do Evropy.

SPIEGEL ONLINE: Vy věříte, že jsou to samí ekonomičtí migranti?

Kneisslová: Ne, neexistuje jen jedna jediná příchozí skupina nebo jeden motiv, přijít do Evropy. Celkem musí člověk velice přesně koukat a politicky chytře rozhodovat. Ale je naší povinností zajistit evropské vnější hranice. Nic jiného mimochodem Viktor Orbán neučinil. A my se musíme velice pečlivě ptát: Kdo je schopen se vyrovnat s naší hostitelskou společností?

SPIEGEL ONLINE: K větě, že islám patří k Rakousku jste zatím nic neřekla.

Kneisslová: Říkám: ne islám ale muslimové coby rakouští občané patří k Rakousku.

K osobě:

Karin Kneissl, narozená 1965, prožila část svého dětství v jordánském hlavním městě Ammanu. Její otec sloužil jako pilot u krále Husseina I., její matka pracovala jako stevardka. Kneisslová studovala arabistiku a hebrejštinu na štacích Jerusalem, Washington, Bejrút a Amman, pracovala osm let jako diplomatka a roku 1998 začala pracovat jako publicistka a expertka pro Blízký Východ na volné noze. Strana Svobodných (FPÖ) byla na ni upozorněna kvůli jejím výrokům v roce 2015.

Autor: Spiegel, Karin Kneisselová, Rakousko, Německo, překlad Zajíc, TGM, Praha, ČR, 20.2.2018

zdroj:

http://www.spiegel.de/politik/ausland/oesterreich-aussenministerin-karin-kneissl-spricht-im-interview-ueber-fluechtlinge-a-1193490.html