3. bře, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: Vláda nechce platit více do EU kvůli Brexitu

Finance po Brexitu. Státy chtějí nasadit Evropské unii dietu. Rakousko a ostatní netto-platiči nechtějí ani kvůli Brexitu platit víc do EU. Brusel má místo toho šetřit...

„To nemůže být, aby se EU zmenšila a rozpočet byl vyšší“, zdůraznil kancléřský ministr Gernot Blümel (ÖVP) ve Vídni při setkání s EU-komisařem Güntherem Oettingerem. Rakousko, Švédsko, Finsko, Dánsko a Holandsko nejsou ochotny hradit finanční díru - částku 12 – 14 miliard €, jež vznikne díky vystoupení Velké Británie z EU.

„Když se jedná o peníze, je vždy rozepře“, míní Oettinger, jež se ve Vídni setkal s rakouským premiérem Kurzem. „EU bude v květnu předkládat finanční rozpočet na období do 2027. To musí být všem jasné, že výdaje na ochranu vnější hranice budou stát více, než bylo doposud plánováno. V podstatě je EU připravena šetřit. Budeme muset umírněně ale přesto ve všech programech rozpočtu krátit“.

Rakousko hraje v otázce nového rozpočtu podstatnou roli. Do období finančního vyjednávání spadá jeho předsednictví EU. Rozpočet musí být přijat jednomyslně. Aktuální rozpočet pro léta 2014 – 2020 leží na částce vyšší než 1 bilión Euro.

Autor: t-online.de, překlad Zajíc, TGM, Praha, ČR, 3.3.2018

Zdroj:

http://www.t-online.de/nachrichten/ausland/eu/id_83217332/nach-dem-brexit-staaten-wollen-die-eu-auf-diaet-setzen.html