4. bře, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: Rakousko-Uherské přátelství obnoveno!

Dle slov maďarského ministra zahraničních věcí a obchodu Pétera Szijjárta, došlo zejména díky nástupu nacionalistické a konzervativní koalice v Rakousku, k obnovení a výraznému zlepšení vztahů mezi národními státy Maďarskem a Rakouskem.

Ministr to řekl při setkání se svou rakouskou kolegyní, svobodnou nacionalistkou Karin Kneisslovou. Při setkání byla zmíněna dlouhověká spolupráce a propojenost rakouských a uherských zemí, stejně jako důležitost hospodářských vztahů. Rakouské společnosti v současné době představují čtvrtinu investic v Maďarsku a zaměstnávají 75 tisíc maďarských pracujících. Obchod mezi oběma zeměmi dosahuje výše 10 miliard eur (cca. 250 miliard Kč).

Ministři se shodli, že hlavním řešením migrantské krize musí být posílení ostrahy hranic a ochrana Evropy. Stejně tak bylo oceněno překonání určitých šarvátek a střetů, ke kterým docházelo v minulosti, zejména díky cuckservativním vůdcům lidovců (ÖVP) jako byl Reinhold Mitterlehner a eurosocialistům jako je Christian Kern (SPÖ). Tato etapa byla překonána, Německo tak přišlo o svůj rakouský satelit a je na čase pokračovat v rozvoji a posilování bilaterálních rakousko-maďarských vztahů, které jsou v nejlepším zájmu zbytku Visegrádu, včetně České republiky. Ministr Szijjártó zopakoval během setkání svou kritiku OSN a jejího otřesného přístupu k migrantské krizi, který je přesně v linii záměrů islámských dobyvatelů a ničitelů evropských národních států.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 4.3.2018