17. dub, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: Ministr vnitra Herbert Kickl trvá na hraničních kontrolách!

Ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) počítá v otázce kontroly rakouských hranic s pozitivní odpovědí Evropské komise. Takto se politik vyjádřil v pondělí v Eisenstadt na tiskové konferenci. Dále řekl, že: „Nevidí žádný rozpor k evropským pravidlům, právě naopak, vidí zde užití evropského primárního práva“...

Ministr se dále odvolal na svůj dopis, jenž byl zaslán na patřičná EU-místa, kde už předem avizoval, že Rakousko využije své právo na ochranu svých hranic. „Rakousko se v minulosti vzdalo tohoto práva, když bylo ujištěno, že bude zavedena tomu odpovídající ochrana vnějších hranic EU. Ale od tohoto faktu je Evropská unie vzdálena na světelné roky. Další podmínkou na vzdání se kontroly svých hranic byla podmínka úpravy azylového systému v rámci EU. Také v této otázce je ještě spoustu nedořešeného“.

Z těchto uvedených důvodů je Kickl velice optimistický, že EU Rakousku samozřejmě od 11. 5. 2018 poskytne možnost kontroly svých hranic. Ministr upozornil dále na to, že Rakousko od 1. června přebírá předsednictví EU. „Z toho vyplyne nutnost, aby Rakousko v druhé polovině roku 2018 mělo z bezpečnostních důvodů možnost zmiňované hraniční kontroly. To jsme jednoduše našemu lidu dlužni“.

Autor: Der Standart, překlad Zajíc, tgm, Praha, ČR, 17.4.2018

Zdroj:

https://derstandard.at/2000077594411/Kickl-beharrt-auf-Verlaengerung-der-Grenzkontrollen?ref=rec