13. kvě, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: Preference vládních stran Lidovců & Svobodných stoupají!

Rakouské vládě rostou preference. Tak jako vládám v Polsku a Maďarsku! 
 
Je zcela jasné a evidentní, že národovecko-konzervativní vlády, které vládnou v Polsku, Maďarsku a posledního půl roku i v Rakousku jsou u voličů oblíbené a jejich preference rostou. Nedávno to potvrdil i Viktor Orbán, když opět získal vítězství ve volbách a absolutní většinu v parlamentu. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) trhá rekordy v oblíbenosti, kde dosahuje až 50%! Tato věc je zcela výjimečná, nestává se často a rozhodně ne, u vlád v západní Evropě.
 
Rakouská politická scéna a preference:
 
V Národní radě:
 
Lidovci ÖVP 31 % - vládní strana
Svobodní FPÖ 29% - vládní strana
dohromady dosahují na 60%
---------------------
SocDem SPÖ 27% - opozice
Liberálové NEOS 4% - opozice
Neomarxisté z List Pilz 6% - opozice
dohromady dosahují na 37% 
 
Mimo Národní radu:
 
Zelení Die Grünen 2%
 
Pro vstup do Národní rady jsou potřeba 4%. Tzv. Tyrkysovo-modrá vládní koalice tak posílila o 2,5%! Zelení zažívají další a další debakl, po celostátních volbách a jejich preference dál klesají. V zemských a komunálních volbách v Korutanech, Glawischnig, Salcburku propadli. Naopak překvapivě uspěli v městských a primátorských volbách v Innsbrucku. Nicméně nahradil je neomarxistický List Pilz, který je pro neomezené přijímání islámských a afrických ilegálních imigrantů, má také agendu LGBTQ a další a další zvěrstva. Liberální a proeurounijní NEOS má však problém s tím, že jeho zakladatel, podnikatel a šéf Matthias Strolz, se rozhodl odejít z politiky (oznámil to 7.5.2018) a strana tak hledá náhradu a je momentálně v defenzivě. Spekuluje se o tom, že by jej v čele liberálů nahradila europoslankyně Angelika Mlinářová, nebo Beate Meinl-Reisinger, která je poslankyní vídeňského zemského sněmu a radní  vídeňské městské rady. 
 
Novou rakouskou vládu Lidovců & Svobodných hodnotí kladně na 46% lidí. Předchozí vláda Lidovců & SocDem skončila těsně před volbami v oblibě na 14%.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.5.2018