7. čvn, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: Putin ve Vídni

První evropská návštěva ruského prezidenta Vladimíra Putina po jeho znovuzvolení vedla do střední Evropy, do Rakouska. Nová rakouská vláda se snaží navázat na model neutrality. Rakousko je sice členem EU, ale není členem NATO a tak se jeho zahraniční politika odpoutává od Berlína a Bruselu. Koneckonců má politickou neutralitu zakotvenou i ve své ústavě...

To se moc nelíbí v Bruselu a v Berlíně (i když Merkelová a Macron za Putinem do Moskvy jezdí, prý aby nebyl ve velké izolaci) a nelíbí se to ani našim eurohujerům v Praze. Nová rakouská vláda pozvala Putina přímo do Vídně! Ten se tak sešel jak s prezidentem Van der Bellenem, kancléřem Sebastianem Kurzem, vicekancléřem HC Strachem, tak i s celou rakouskou vládou.

Rakousko a Rusko slavilo zrovna 50 let od první dodávky ruského plynu na západ (1.6.1968), kdy tehdy ještě sovětský Gazprom začal posílat plyn do Rakouska. Na pořadu debaty byly první protiruské sankce EU. Jak rakouský prezident, tak i kancléř a vicekancléř řekli, že se Rakousko zasadí o to, aby byly sankce postupně zrušeny. Od 1. července 2018 bude Rakousko předsedat EU. Rakouský kancléř a vicekancléř chtějí v tomto půlroce zásadně měnit jak vztah k Rusku, tak k ilegální imigraci a spolupráci s V4. Řešit s Ruskem chtějí i Sýrii, Ukrajinu, Irán a Turecko. Rakouská vláda je proti vstupu Turecka do EU.

Rakousko se tak odpoutává od politiky Bruselu a hlavně Berlína a vrací se ke svojí tradiční politice středoevropské neutrální země. Společně s Putinovou delegací rakouští představitelé položili věnce k památníku Rudé armády, která osvobodila Vídeň, zástupci obchodních komor podepsali několik smluv, které nespadají pod současné saknce a domluvili také výměnu uměleckých předmětů a zahájení výstav v Petrohradské Ermitáži a uměleckých museích ve Vídni.

Rakouský prezident na tiskové konferenci také řekl, že: "Rusko patří do Evropy."

Autor: TGM, Praha, ČR, 7.6.2018