13. říj, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: Rakouští Lidovci slaví 1 rok u moci s "Týmem Kurz"

Sledoval jsem přímý přenos oslav rakouských Lidovců. Akce byla pojatá jako velkolepá show, gradující a směřující k osobě kancléře Sebastiana Kurze, kterého chválil každý Lidovec, který se objevil na jevišti. Naši komentátoři by ji bezpochyby přirovnali k vytváření "kultu osobnosti diktátora." Mají ale rakouští lidovci rok po vítězných volbách co slavit?
 
Odpověď je jednoduchá. Mají. Byl jsem k osobě Sebastiana Kurze dost skeptický, protože bylo jasné, že si ho elity šlechtí a pěstují jako třebas Macrona. Stal se přece nejmladším ministrem zahraničí v minulé euroislámské Rakouské vládě teprve v 27 letech. O to větší je teď moje překvapení a uznání jeho politického umění. Kurz pochopil, že pokud půjde směrem čistého eurohujerismu & islamizace země, tak jako Lidovci ÖVP ve velké koalici se SocDem SPÖ šli posledních 10 let, budou Lidovci stejně jako socdem bzry odepsaní a odepsané bude i Rakousko. A tak zatáhl za záchrannou brzdu. Změnil styl, směr a i když bylo jasné, že jde hlavně o předvolební rétoriku změnil i vztah k EU & islámu a vyplatilo se to. Lidovci vyhráli před rokem 15.10.2017 volby do Národní rady. Kurz nevyslyšel hlasy z Berlína & Bruselu, odmítl velkou koalici ÖVP & SPÖ, ale přizval do vlády ve volbách těsně třetí stranu Svobodných (FPÖ) s lídrem HC Strachem. Součet poslanců Lidovců & Svobodných zaručoval pohodlnou většinu 113 vládních proti 80 opozičním hlasům v Národní radě. A začaly se dít věci. 
 
Silové rezorty dostalo FPÖ. Ministerstvo vnitra, obrany (známá je fotka ministra obrany Mario Kunaska, který je převlečený za křižáka a říká, že teď teprve začne obrana jeho křesťanské země). Svobodní získali i ministerstvo zahraničí, kdy nová ministryně začala tzv. svatební diplomacii, kdy pozvala ruského prezidenta Putina na svoji svatbu a naši komentátoři měli v očích běs! Začalo omezování ilegální migrace, zavírání mešit, vyhošťování imámů a také samotných muslimů, kteří brali jen vysoké sociální dávky a neměli přitom právo na azyl. 
 
Sebastian Kurz & HC Strache se také obrátili směrem ke střední Evropě. Začala pravidelná spolupráce Rakouska s V4, rozvoj spolupráce na bázi Slavkovského formátu. Propojení rakouského kancléře Kurze i vicekancléře HC Strache s maďarským premiérem Orbánem je velmi silné. Obroda prostoru MittelEuropa je tedy nasnadě.
 
Ještě k samotné oslavě, sál byl přeplněný a seděla v něm minimálně z poloviny mládež, prostě lidé blízcí věku Sebastiana Kurze. To je pro Lidovce zaručení kontinuity a budoucnosti. Sebastian Kurz má za přítelkyni mladou pěknou blondýnku, která má vztah k tradicionismu (nosí ráda rakouské národní kroje na různé oslavy a párty), pracuje na ministerstvu financí a svatbu plánuje v kostele. Tím vším samozřejmě rozběsňuje rakouské feministky do rudozelena. 
 
Kurz měl projev o tom jaké chce mít Rakousko. Byl to projev vpravdě státnický. Ne se vším bych souhlasil, nicméně z 80% byl věnován hlavně Rakousku, které má patřit Rakušanům. Má se rozvíjet podpora opravdu Rakouských rodin, podporovat tradiční křesťanské hodnoty, má se rozvíjet vztah se sousedy ve střední Evropě, má se budovat vztah s velmocemi jako jsou USA, Rusko, Čína a navázat tak na tradiční rakouskou neutralitu.
 
Při srovnání současných Rakouských Lidovců a těch našich českých si jeden jen povzdechne. Nicméně i u nás jsou u Lidovců politici Kurzova stylu, i když zatím nejsou mediálně vidět. Uvidíme zda se jim podaří časem zabodovat jak ve straně tak i mimo ni. Orientace na Rakouské Lidovce, namísto na německou CDU/CSU by byla potřebná. Potřebují to jak čeští Lidovci, tak i česká politika...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.10.2018
 
Zdroj: