13. lis, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: 100 let republiky

I Rakousko oslavilo 100 let od vzniku republiky...

Rozpad Rakouska-Uherska, kdy se osamostatnily státy, které pod monarchii spadaly si připomněli i v Rakousku. Rakousko se zmítalo v rozkladu, během kterého napřed vzniklo tzv. Německé Rakousko, což ale byl státní útvar mezinárodně neuznávaný. Následně vznikla tzv. První Rakouská republika. 

Vznik republiky oslavili včera Rakušané ve Státní opeře ve Vídni. Jednotně prezident, vláda, parlament, katoličtí církevní hodnostáři, židovská obec a rakouští občané Izraele, kteří přežili Holocaust a přijeli právě až z Izraele, zástupci pravoslavné církve a osobnosti veřejného života.
 
V projevech se vicekancléř HC Strache jasně vymezil vůči době, kdy bylo Rakousko součástí III. velkoněmecké nacistické říše, jako tzv. Východní marka. Odsoudil nacismus, stejně jako následný komunismus. Kancléř Kurz zase připomněl, že Rakouskou republiku budovali kromě Rakušanů také národy někdejší monarchie, jako Češi, Slováci, Maďaři, Němci, Slovinci a že to byla prostě středoevropská republika a že:  "Každá generace musí bojovat za bezpečnost, mír, prosperitu a demokracii." Projev měl i korutanský spisovatel Maja Haderlap a to jak v němčině, tak právě ve slovinštině.Předseda Národní rady Wolfgang Sobotka citoval rakouského spisovatele Thomase Bernharda, který Rakousko příliš nemiloval.
 

Nikdo nekřičel, ani na prezidenta, ani na kancléře, ani na vicekancléře. Ačkoliv je prezident "Zelený", kancléř je "Lidovec" a vicekancléř ze strany "Svobodných". Projev měli i politici opozice jako "SocDem" SPÖ atd...

Sledoval jsem publikum v sále a kromě již zmíněných hodnostářů církve katolické, protestanské, pravoslavné a obce židovské, jsem nikde neviděl zástupce muslimů. Žádné ženy v šátcích nebo nikábech, žádný Imám. Buď tam byli v civilu a chovali se velmi nenápadně nebo vůbec...

Projevy byly prokládány reportážemi z dějiny Rakouska. Veřejnoprávní ÖRF si samozřejmě nenechala ujít možnost, aby srovnávala uprchlíky z někdejšího východního komunistického bloku s těmi dnešními z Afriky a arabských zemí. Nicméně směr, kterým Rakousko jde od loňských předčasných voleb, je jasný. Jak řekli vicekancléř HC Strache a i kancléř Rakouska Sebastian Kurz: "Jde o Rakousko, to je to hlavní!"
 
V titulcích na konci přenosu ÖRF mě potěšila dobrá třetina jmen českého původu. Je to prostě pořád náš druhý Heimat...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.11.2018