22. říj, 2019

RAKOUSKO: Nová vládní formace: Lidovci - Zelení & "Komunisté" ?

Sebastian Kurz vyjednává o nové rakouské vládě...
 
Kurz se schází se všemi, kteří po předčasných volbách usedli do Národní rady (parlament). Kromě Svobodných (FPÖ), kteří jasně řekli, že do další vlády s Kurzem nepůjdou, se již sešel se socialisty SPÖ, liberály z NEOS a Zelenými. S těmi to pro Kurze vypadá nadějně, minimálně tak, že by podporovali jeho menšinovou vládu. 
 
Výsledky voleb:
 
Lidovci (ÖVP) - 38,4 % (+6,88 %) - mandáty 71 (+9)
SocDem (SPÖ) - 21,5 % (-5,32 %) - mandáty 41 (-11)
Svobodní (FPÖ) -17,25 % (-8,72 %) - mandáty 30 (-21)
Zelení (Grünen) - 12,35 % (+8,55 %) - mandáty 26 (+26)
Liberálové (NEOS) - 7,36 % (+2,06 %) - mandáty 15 (+5)
 
Rakouští Lidovci & Zelení by měli dohromady 97 mandátů ve 183 členném parlamentu, tedy většinu proti 86 zbývajícím. Skloubit však křesťanské & neomarxistické hodnoty není jednoduché. Ovšem od českých lidovců, by se to ti rakouští mohli naučit. Nicméně i podpora menšinové vlády Lidovců, se Kurzovi může hodit.
 
Pikantní na celé situaci, ale je, že jako jeden z hlavních vyjednávačů je vůdce strany Zelených ve Vídni Birgit Hebeinová. A Hebeinová není jen místostarostkou Vídně, ale také tajemnicí sdružení „Svobodná rakouská mládež - hnutí za socialismus“ (FÖJ-BfS). Je to tradiční sdružení komunistické mládežnické organizace založené v roce 1945 , která byla založena i v NDR a ideologicky orientována na model FDJ.
 
Dá se tedy s nadsázkou říct, že další vláda kancléře Kurze, by byla složená z jeho Lidovců a buď přímou podporou Zelených v koalici, nebo podporou jeho menšinové vlády a to i díky členům komunistické organizace. 
 
Politici Svobodných za FPÖ, už se ptají, jak tedy bude vypadat Kurzova pravicová politika, kterou deklaruje, s politiky typu Hebeinová ?
 

V každém případě jsou již političtí pozorovatelé politické scény zvědaví, jak spolu s Birgit Hebeinovou bude vypadat středopravá politika slibovaná voličům přímo Sebastianem Kurzem z ÖVP. Odůvodněné obavy ohledně budoucí politické orientace Rakouska mají také generální tajemník FPÖ Christian Hafenecker:

Co tedy udělá Kurz se dozvíme v následujících týdnech, nicméně pokud se opře o Zelené, kteří jsou zároveň členy komunistické organizace, může to v budoucnu Kurzovi u jeho Lidoveckých voličů a straníků docela uškodit...mimochodem Komunisté KPÖ získali ve volbách jen 0,69 %...
 
Autor: unzensuriert.at, Rakousko, TGM, Praha, ČR, 22.10.2019
 
Zdroj: