7. lis, 2019

RAKOUSKO: Proti změnám v deportacích jen FPÖ

Změny v azylu v Rakousku odmítají jen Svobodní za FPÖ...
 
Současná úřednická vláda řeší problém s migranty
 
Ministr vnitra Wolfgang Peschorn se setkal se zástupci parlamentních klubů, kde s nimi řešil jak zacházet s migranty, kteří se přihlásili do učňovského programu. Takových je na 800. Hrozí u nich, že podle zákona, který zavedla bývalá vláda Lidovců & Svobodných, budou deportováni. Poslanci za socdem SPÖ, Liberálové z NEOS, Zelení, se dohodli na řešení, které jim umožní zůstat, i když jim bude odepřeno povolení k pobytu. Proti tomu je pouze FPÖ.
 
Konkrétně poslanci chtějí předložit nový návrh zákona. Podle liberálů z NEOS bylo dohodnuto, že žadatelé o azyl mohou zůstat v Rakousku až do učňovské přípravy, i když jim bude odepřeno povolení k pobytu. O tomto nařízení se rozhodne v prosinci. To potvrzují i poslanci za socdem SPÖ. Zároveň se poslanci obávají, že mezitím budou deportováni další učni. Peschorn také popřel směšování azylu a migrace s tím, že to není to samé.
 
Rozhodne názor Lidovců ÖVP
 
Pro nyní oznámené změny azylového zákona je rozhodující postoj Lidovců ÖVP. Vznikl politický tlak několika Lidoveckých zemských hejtmanů, kteří tvrdí, že na to doplatí ekonomika kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků a jsou pro dokončení výuky. Jasný názor však zatím Lidovci nesdělili.
 
Například NEOS navrhl tzv. Model 3 + 2. V souladu s tím mají žadatelé o azyl příležitost dokončit své vzdělání. Poté by měli zůstat v Rakousku další dva roky. Poté by mohli požádat o červeno-bílo-červenou kartu (pracovní povolení), aby mohli pokračovat v běžné práci v Rakousku.
 
„Změna práva na azyl“
 
Pouze FPÖ zůstala na svém kategorickém Ne! podle nového nařízení: „Varuji před částečným zrušením azylového zákona“. Zdůraznil šéf klubu FPÖ Herbert Kickl, bývalý ministr vnitra, který zastával jasnou pozici proti ilegální migraci a udělování azylu.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.11.2019