10. lis, 2019

RAKOUSKO: Vláda Lidovců & Zelených v Rakousku se přiblížila

Víkend rozhodnutí...
 
Jednání skončila v pátek večer
 
V pátek vyjednával celý den tým Lidovců v čele se Sebastianem Kurzem a tým Zelených v čele s předsedou Wernerem Koglerem. Informace z jednání jsou, že "jednání jdou velmi dobře", a "pro obě strany, jsou zajímavá"... nebo "pracujeme na tom, aby vzešla vláda, která vydrží celých 5 let"...
 
Kurz & Kogler žádají o trpělivost
 
Průzkumné rozhovory mezi Lidovci ÖVP a Zelenými, jsou u konce. Rozhodnutí o tom, zda zahájit koaliční jednání, však nepřišlo ani po deseti hodinách rozhovorů v tento pátek. Obě strany požádaly o trochu více trpělivosti. „Budeme to schopni udělat,“ řekl šéf strany Zelených Werner Kogler novinářům, kteří celý den čekali před zimním palácem ve vídeňské Himmelpfortgasse. Podobně mluvil šéf Lidovců ÖVP Sebastian Kurz, který hovořil o „intenzivních“ a „velmi dobrých“ vyjednávacích kolech se Zelenými. V této průzkumné fázi jsme vedli mnoho diskusí. Po dnešním závěru si uděláme čas, abychom se rozhodli, s kým zahájíme mezivládní jednání, a oznámíme to nejpozději do pondělí, řekl Kurz.
 
Obsazení rezortů zatím jasně neřešeno
 
Jasné je, že Zelení by měli ministerstvo pro životní prostředí. Ozývají se i hlasy, že by měli mít i ministerstvo financí, což ale nebude zjevně průchozí u Lidovců. Obranu, vnitro asi také nedají Lidovci Zeleným. Dnes v neděli 10.11.2019 se schází výkonná rada Zelených, kde budou možnou koalici řešit. Kurz u Lidovců, má volné ruce, většina Lidovců jej podporuje.
 
Ne, všichni Lidovci však mluví o koalici se Zelenými
 
Dolnorakouská zemská hejtmanka Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) nechtěla vyloučit koalici se Svobodnými FPÖ. „Vždycky jde o alternativy,“ řekla v sobotu na Ö1.
 
Pokud by koalice Lidovců & Zelených vznikla, bylo by to historické prolomení možných koalic v Rakousku. Zatím šlo většinou o koalice Lidovci ÖVP, SocDem SPÖ, Svobodní FPÖ. Tato koalice by však byla značně nesourodá. Oznámení o tom, zda se bude jednat dál a vznikne koalice Lidovců & Zelených se očekává začátkem příštího týdne...
 
Neděle 10.11.2019 odpoledne:

Zelení pro vládu s Lidovci v Rakousku

Federální rada Zelených, dnes jednomyslně odhlasovala, aby se Zelení stali součástí koalice s Lidovci ÖVP...

„Naše ruka k ÖVP je natažená.“ řekl šéf Zelených Werner Kogler

Zelení jsou připraveni na konkrétní koaliční jednání s ÖVP.

 
Autor: TGM, Praha, ČR, 10.11.2019
 
Zdroj: