16. kvě, 2020

RAKOUSKO: TEAM HC STRACHE

Bývalý předseda Svobodných (FPÖ), včera ve Vídni představil svoje nové hnutí s názvem TEAM HC STRACHE - Aliance pro Rakousko...
 

Převzal tak plně za hnutí zodpovědnost. Původně vznikla Aliance pro Rakousko (DAÖ), složená s odpadlíků od Svobodných bez něj. HC Strache se však nakonec přidal a stal se jeho lídrem. Rozhodl se tak vytvořit přímou konkurenci své původní domovské straně Svobodní (FPÖ). Jde tak cestou Jörga Haidera (tragicky a podivně zesnulého rakouského politika), který také vedl Svobodné, přivedl je do vlády a následně je opustil a založil si vlastní Alianci pro budoucnost Rakouska (BZÖ), ta dnes již funguje jen na regionální bázy a není vyloučené, že se s Team HC Strache sloučí.

V Rakousku ještě nedávno působila strana s názvem Team Stronach, která byla konkurencí právě Svobodným, ale i Lidovcům. Stronach je miliardář rakouského původu, žijící v Kanadě. Ten chtěl vrátit Rakousku měnu schilling a vyvést jej z EU. Po jejím rozpadu se část přidala právě ke Svobodným, teď přecházejí zase do nového týmu, zvaného Team HC Strache...

V podstatě, jde o mix myšlenek Svobodných, Haiderova BZÖ a Teamu Stronach. Název jejich programu je Identita, svoboda, zodpovědnost. Má jít o politiku občanů pro občany.

Momentálně má Team HC Strache několik městských zastupitelů ve Vídni, několik porůznu zemských nebo komunálních politiků, zastupitelů po celém Rakousku. Jde o odpadlíky od Svobodných. Manželka HC Stracheho, Philippa Strache, která je poslankyní Národní rady, do HC Strache Teamu již vstoupila, do Národní rady se dostala na kandidátce Svobodných, ale byla po roztržce mezi jejím mužem a vedením Svobodných vyloučena. Team HC Strache tak má i díky ní jednoho poslance.

Team HC Strache chce kandidovat v letošních podzimních volbách ve Vídni. HC Strache je kandidátem na starostu města.

Průzkumy mu ve vídeňském klání dávají reálné šance na to, dostat se do městského parlamentu, s cca 8 %. Do poslanecké Národní rady se odhady pohybují kolem 2 - 6% (klauzule vstupu je v Rakousku 4%).

Jak jeho nové hnutí nakonec uspěje se uvidí. Nicméně povětšinou se odpadlíkům moc nedaří. V Česku neuspěl Úsvit, poté co vyloučil svého lídra Okamuru, který si následně založil SPD, což byla výjimka, ale je jasné, že Úsvit volili lidé kvůli Okamurovi. Uspěl ale i Miroslav Kalousek jako odpadlík od Lidovců se svým TOP09. V Německu neuspěla Frauke Petry se svým Blaue Wende, poté co odešla z AfD. Něják zvlášť se nedaří ani české Trikolóře Václava Klause juniora, poté co byl vyloučen z ODS a založil si vlastní hnutí Trikolora.

HC Strache, by ale mohl navázat na Jörga Haidera, kterému se uspět se svojí stranou BZÖ podařilo a ve volbách v roce 2008, tehdy dostal 12%, týden potom, ale zemřel při dosud "nevyjasněné" autonehodě. Stal se totiž jazýčkem na vahách a hrozilo, že se dostane opět do vlády...

Autor: TGM, Praha, ČR, 16.5.2020

Zdroj: