NĚMECKO

11. kvě, 2021
Žena ze Západu (Wessi), muž z Východu (Ossi): Strana Levice (Die Linke) vstupuje do federální volební kampaně s duem Wissler / Bartsch. Oba představují různé proudy ve straně...
 
Die Linke vznikla spojením Die Linkspartei.PDS & WASG, která historicky vznikla z bývalé východoněmecké Sjednocené socialistické strany. Dříve byl jedním z předsedů strany Die Linkspartei.PDS Lothar Bisky, který však v srpnu 2013 zemřel. Dalším známým politikem je Oskar Lafontaine (dřívější předseda SPD a ministr financí spolkové vlády, poté člen WASG), který je manželem Wagenknechtové (bývalá místopředsedkyně). Velmi profilovaný je rovněž dřívější předseda stranické frakce (klubu) v Německém spolkovém sněmu Gregor Gysi. Od roku 2011 je významným politikem také Bodo Ramelow, který byl také zvolen ministerským předsedou Duryňska, a v této funkci působí i po zemských volbách na podzim 2019 jako zatím první a jediný předseda vlády jedné ze spolkových zemí v historii strany.
 
Program nové zdanění
 
Levice nyní zahajuje volební kampaně: „Jde o vytváření sociálního zabezpečení a stability.“ Bartsch uvedl, že cílem Levice, je dvouciferný procentní výsledek v zářijových volbách. Musí existovat přerozdělení od bohatých k chudším. „Bojujeme za miliony lidí, kteří musí dřít o minimální mzdy,“ řekl Bartsch. Musí proto dojít k zásadní daňové reformě.
 
Wisslerová dodává: „Jde o to, že je zahájena zásadní restrukturalizace ekonomiky.“ Superbohatí musí zaplatit za pandemickou krizi. „Je zapotřebí odvážná, radikální a realistická politika,“ uvedla. „Nejde o malé opravy, ale o změnu směru.“ Nájemné musí být omezeno na celostátní úrovni a vyvlastněno velkým korporátním bytovým skupinám.
 
Různé proudy ve straně
 
Bartsch je od roku 2015 spolušéfem levicové parlamentní skupiny v Bundestagu. 63letý muž pochází z Meklenburska-Předního Pomořanska a je zkušeným stranickým stratégem, je považován za pragmatika a dlouhodobě propaguje, aby Levice převzala vládní odpovědnost, pokud to většina dovolí. Janine Wisslerová vede párty společně s Hennig-Wellsow od konce února. Wisslerová je řazena k levému, radikálnímu křídlu strany. Je v zásadě otevřená účasti své strany ve vládě, striktně však odmítá jakýkoli pohyb z levicových pozic, například odmítá zahraniční nasazení Bundeswehru a je proti vývozu zbraní.
 
Strana je dnes na 6%, Bartsch byl také nejlepším kandidátem v posledních federálních volbách v roce 2017, společně se svou tehdejší spolupředsedkyní Sahrou Wagenknechtovou. Levice tehdy získala 9,2 procenta hlasů. Teoretickou vládní možností by byla koalice se Zelenými a SPD. „Tato většina dokázala hodně,“ řekla Hennig-Wellsowová. V Die Linke se však vedou debaty o zahraniční a obranné politice, zejména o roli Německa v NATO, což by mohlo stát v cestě spolupráci se Zelenými a především s SPD.
 
Zahraniční politika je jádrem spojenectví 
 
Wisslerová nedávno odmítla výzvy Zelených ke změně v zahraniční politice. Vedoucí Zelených Robert Habeck o víkendu pro noviny mediální skupiny Funke řekl, že Die Linke musí „do určité míry dokázat, že je schopna vládnout a je připravena převzít odpovědnost za tuto zemi“. To zahrnuje závazek vůči NATO. Wisslerová to odmítla a připomněla, že Zelení byli založeni jako mírová strana. NATO je však „válečná aliance“.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 11.5.2021
 
Zdroj:
 
 
 PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
7. kvě, 2021

AfD bude rozhodovat o lídrech dvojkanditátech do voleb do spolkového Bundestagu...

Jedním z možných lídrů je generál Luftwaffe, Joachim Wundrak. Má dvě vojenská vyznamenání.
 
Joachim Wundrak je nejvýše postavený bývalý voják Bundeswehru, který je členem AfD. Prošel misí v Bosně a Afgánistánu. Vyučoval na vojenské škole letectví. Byl v generálním štábu. Dříve byl členem CDU, ale od dob migrační krize s politikou CDU nesouhlasí. Vystupuje proti kancléřce Merkelové. Říká o ní, že je "protiněmecká". Popisuje struktury EU jako nedemokratické, Evropský parlament je „pseudoparlament“, Evropská unie tlačí národní státy do pozadí. Wundrak považuje Evropskou centrální banku a Evropský soudní dvůr za zvláště nebezpečné. Degradují Německo na pouhý regionální orgán a již se „z velké části vzdalo“ svojí suverenity. Odmítá údajnou „klimatickou hysterii“.
 
Je hlavním kandidát Dolního Saska ve federálních volbách do Bundestagu. Duo lídrů (Spitzen Duo) s ním má tvořit Joana Cotar z Hesenska. AfD bude rozhodovat on-line hlasováním o vedoucím duu lídrů mezi 17. - 25.5.2021.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.5.2021
 
Zdroj:
 
 
 
21. dub, 2021
Šéf CDU Armin Laschet poděkoval předsedovi CSU Markusovi Söderovi...
 
Ten v otázce toho, kdo by měl být kandidátem na kancléře za CDU/CSU ve volbách do Bundestagu, které se konají 26. září ustoupil. Kandidátem se tak stal Laschet. 
 
Co říct o Laschetovi?
 
Jeho politika se nebude zásadně lišit od dosavadní politiky vládní CDU/CSU. Laschet je pro federativní EU. V otázce migrace je spíše "vítačem". Je také premierem v zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde vládne spolu s liberálními svobodnými za FDP. Je proti spolupráci s AfD na jakékoliv úrovni. Pokud jde o spolupráci na vládní úrovni se Zelenými, té se nebrání. Je možné, že po volbách vznikne vláda v koalici Jamajka (CDU/CSU-FDP-Zelení)...
 
Za jeho vlády se dá tedy očekávat, více EU pro všechny, nejen v Německu, více migrantů, více zelených šíleností, LGBTQ, Genderu atd...
 
V posledním průzkumu nicméně již vedou Zelení s 28 % a CDU/CSU, má jen 21 %...
 
P.S. Bůh ochraňuj Německo a Evropu...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 21.4.2021
 
Zdroj:
 
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
12. dub, 2021
V Drážďanech se o víkendu konal sjezd celoněmecké AfD...
 
Rokovalo se o programu a předvolební kampani do spolkového sněmu Bundestagu i volbách do zemských sněmů. Volby do Bundestagu se konají 26. září 2021. V létě pak do zemských sněmů (Sasko-Anhaltsko, Dolní Sasko, Meklenbursko - Přední Pomořansko, Durynsko, a také 26. září do městského sněmu v Berlíně. V Drážďanech bylo na 600 delegátů, ti rozhodovali s jakým programem a kampaní se půjde do voleb.
 
Delegáti odhlasovali:
 
Odchod z EU:
 
„Považujeme odchod Německa z Evropské unie a vytvoření nové evropské ekonomické a zájmové skupiny za nezbytný.“ 
 
Rezoluci o Coroně: 
 
Strana v ní požaduje „upustit od jakéhokoli, i nepřímého, nutkání provádět testy, očkování, včetně zavedení takzvaných aplikací pro rychlé testy a zeleného očkovacího průkazu - covidpasu, jakož i nevýhody pro ty, kteří jsou osvobozeni od respirátprů a roušek a nechtějí se očkovat."
 
Volební lídři do Bundestagu
 
Delegáti nerozhodli o vedoucí dvojici do letošních voleb Bundestagu. To se stane až následně volbou členů on-line. Zatím nejvice favorizovaní jsou spolupředseda strany Tino Chrupalla ze Saska & Joana Cotar z Hesenska.
 
Rozkol strany zažehnán
 
Dva tábory v AfD rozdělené na konzervativně-buržoazní a národně-sociální, zakopali válečnou sekeru, tak aby před volbami vystupovali jednotně. 
 
Preference
 
Momentálně se pohybují celoněmecké preference AfD kolem 10 - 12 %...V Sasku budou, nicméně například zemské volby a tam AfD vede s 30 % nad vládní CDU o skoro 3 %...Je možné, že se právě v Sasku podaří vytvořit první vládu pod vedením AfD...V roce 2017 vstoupila AfD do Bundestagu skoro se 13 %. 
 
Proti sněmu AfD protestovalo cca 100 extrémně levicových příznivců Antifa. Žádný větší protest se nekonal. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 12.4.2021
 
Zdroj:
 
16. bře, 2021
V Německu se konaly dvoje zemské volby...
 
Zemské volby: Bádensko - Württembersko:
 
Zelení: 32,6 % (+2,3 % ve srovnání s posledními zemskými volbami v roce 2016)
CDU: 24,1 % (-2,9 %)
SPD: 11,0 % (-1,7 %)
FDP: 10,5 % (+2,2 %)
AfD: 9,7 % (-5,4 %)
Die Linke: 3,6 % (+0,7 %)
FW: 3,0 % (+2,9 %)
Ostatní: 5,5 % (+1,7 %)
 
Zemské volby: Porýní - Falc:
 
SPD: 35,5 % (-0,5%)
CDU: 27,7 % (-4,1%)
Zelení: 9,3 % (+4%)
AfD: 8,3 % (-4,3%)
FDP: 5,5 % (-0,7 %)
Die Linke: 2,5 %(-0,3 %)
FW: 5,4 % procenta (+3,2 %)
Ostatní: 5,7 procenta (+2,9 %)
 
V Bádensku - Württembersku, je zatím koalice Zelení - CDU/CSU, ta se, ale teď může změnit na koalici Zelení - SPD - Liberálové FDP.
 
V Porýní - Falci, už takováto koalice je a může v klidu pokračovat tedy SPD - Zelení - Liberálové FDP. takováto koalice je možná i po letošních spolkových volbách do Bundestagu.Pokud tyto strany takto uspějí celostátně. CDU/CSU by šlo do opozice a spolkovou vládu by měli Zelení - socialisté SPD - Liberálové FDP...
 
Nemusím asi vysvětlovat, co by to znamenalo, i když kromě AfD a částečně Die Linke, je to vlastně jedno, protože více EU, islamizace, genderu, LGBTQ mají v podstatě všechny tyto strany...
 
AfD bohužel v obou zemích získala méně než v roce 2016. Je to zjevně i vlivem sporů uvnitř strany. A je to i varováním pro právě letošní volby do Bundestagu, které se konají v 26.9.2021...