14. lis, 2017

STŘEDNÍ EVROPA: NĚMECKO: FRAUKE PETRY MEZI CDU/CSU & AfD

Charismatická, vzdělaná, rozhodná, zábavná a pěkná, to je Frauke Petry. Pochází z východoněmeckých Drážďan a žila také v Dolní Lužici. Má 5 dětí a je podruhé vdaná. Dva roky byla předsedkyní Alternative für Deutschland. Přivedla ji do 7 zemských sněmů a také do spolkového Bundestagu. Hned po volbách ale stranu opustila a následně si založila vlastní stranu s názvem Blaue Wende (Modrý obrat). O víkendu měla strana ustavující sněm.

Frauke Petry jako předsedkyně AfD
 
Zvítězila na sněmu AfD v červenci roku 2015, kde porazila liberální křídlo zakladatele Bernda Luckeho. Ten stranu založil jako čistě ekonomickou a profesorskou a hlavním tématem byla kritika měny €. Ten následně se svými stoupenci stranu opustil a založil si vlastní stranu s názvem Alfa a ponechal si mandát europoslance. AfD se pod vedením Frauke Petry otevřela a stala se z ní tzv. volkspartei, neboli strana pro běžný lid. Jako hlavní téma si vybrala kritiku ilegální imigrace a zákaz Islámu v Německu. Díky tomu začaly její preference stoupat a dostala se do dalších zemských sněmů. Vrcholem pak byly letošní volby do Bundestagu.
 
AfD se tak stala třetí nejsilnější stranou v Německu, což je historický úspěch. Získala 94 poslanců. Jenže pod pokličkou už byly dlouhodobé spory mezi Frauke Petry a vedením. Do voleb už byli i stranou zvolení volební lídři Alice Weidel & Alexander Gauland. Výsledek 12,6% byl pro stranu velkou vzpruhou, protože ostrakizace médií a extremistickou levicí podporovanou i parlamentními stranami sociálními demokraty SPD, ale i Merkelovou CDU/CSU byla velká a zbabělá.
 
25. září 2017 na tiskovce AfD, den po volbách oznámila Frauke Petry, že nebude členkou nového poslaneckého klubu AfD. Petry byla v Sasku zvolena tzv. Direktmandat, přímým mandátem, protože dostala ve svém volebním obvodu nejvíce hlasů od voličů. 29. září oznámila Petry vystoupení ze strany AfD. S ní odešel i její manžel Marcus Pretzell (europoslanec) a několik dalších poslanců v zemských sněmech za AfD. Poslanecký klub AfD v Bundestagu následně opustil i poslanec Mario Mieruch. Poslanecký klub AfD má teď 92 členů. Petry a Mieruch se stali nezařazenými poslanci a následně vstoupili do nově založené Blaue Wende.
 
Die Blaue Partei - Blaue Wende - Frei und Konservativ
 
O víkendu 11.11.2017 se konal v německém Rodgau bei Frankfurt ustavující sněm nové strany s názvem Blaue Wende - Frei und Konservativ. Na něm Frauke Petry jako lídr nové strany pronesla projev, ve kterém určila směr. Jde podle ní o konzervativní stranu z hlediska německých tradic, liberální ekonomiku a občanské svobody. Jasně se vymezila vůči antisemitismu.
 
Je proti superstátu EU a navrhuje konfederaci suverenních spolupracujících států Evropy. Je proti dvojímu občanství imigrantů a také proti islámu, který podle ní není slučitelný s životem svobodného evropana a Němce. Chce bez vyjímky deportovat ilegální imigranty, kteří nedostanou azyl a okamžité deportace imigrantů, pokud spáchají trestný čin. Chce znovu vyzbrojit Bundeswehr a chránit vnitřní hranice Německa.
 
Základem německé kultury je křesťansko-židovská tradice a hlavním spojencem na blízkém východě je Izrael. Veřejnoprávní média mají být občany podporovány příspěvkem dobrovolným. Odmítá genderismus a jiné formy "sexuality" jako politiku a ničení tradičních rodinných hodnot. Chce podporovat porodnost u původních Němců. Financování náboženských komunit a politických neziskovek ze zahraničí má být zakázáno. Ke straně přidala i tzv. "Občanské fórum", tedy příznivce, kteří se mohou vyjadřovat k otázkám, které strana chce realisticky řešit. 
 
Chce se soustředit na další volby do zemských sněmů, nejdříve v jejím Sasku v roce 2019 a ve spolkových volbách do Bundestagu v roce 2021. Politicky se tak ukotvuje mezi stranou kancléřky Angely Merkel CDU/CSU a její bývalou stranou AfD. Jak velká bude po straně poptávka se teprve uvidí. Nicméně Petry je velmi populární hlavně v bývalé DDR.
 
Zatím se do strany hlásí hodně nových lidí, ale také přechází řada členů z AfD, hlavně v jejím působišti v Sasku. Pokud by měla jednou vytlačit a nahradit CDU, pak je to jen dobře. CSU už v Bavorsku šlape na paty bavorská sekce AfD, pod vedením poslance Bundestagu a jejím předsedou Petrem Bystroněm.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 14.11.2017
 
zdroj: