6. led, 2018

NĚMECKO: BAVORSKO: CSU & její staronové sliby

V konferenčním centru v bavorském klášteře Seeon proběhl dvoudenní sjezd CSU. Strana na něm stanovila podmínky, za jakých je ochotna vstoupit do velké koalice zvané GroKo se sesterskou CDU Angely Merkel a socialistickou SPD Martina Schulze. CSU při tom dala veřejně najevo, že bude bránit Bavorsko. Otázkou je, jestli se jí to dá věřit. Opakovaně v tom totiž selhala.

Dva zásadní požadavky

Horní hranice pro roční příjem uprchlíků (200 tisíc) a také prodloužení platnosti ustanovení, které zabraňuje slučování rodin běženců s takzvanou doplňkovou ochranou. To jsou hlavní body CSU k tomu, aby velká koalice mohla vzniknout. S tím zatím souhlasí i CDU Merkelové, ale těžko to projde u SPD. Dalšími požadavky jsou krácení sociálních dávek pro žadatele o azyl nebo zavedení standardizovaných testů k odhalení skutečného věku běženců. Využít k tomu mají i zdravotní testy, to se však nelíbí lékařům. Azylové řízení má podle CSU probíhat na vnějších hranicích EU, tedy v Itálii, Francii, Španělsku, a ne až v německém Bavorsku.

Návštěva Viktora Orbána & Vitalij Kličko

CSU si na konferenci pozvala maďarského premiéra Viktora Orbána, aby tak dala najevo sounáležitost s jeho imigrační politikou a vyslala tak signál, že i ona to vidí podobně. Jenže, ne všichni z CSU jsou z Orbánovy politiky nadšení a považují jej za autoritáře, který jde proti liberální demokracii. Orbán jasně řekl, že "evropští lidé nechtějí žít v terorismu", a že rok 2018 bude obnovením "lidové vůle v Evropě." Dalším z hostů byl boxerský šampion, dnes starosta ukrajinského města Kyjev Vitalij Kličko, ten děkoval CSU za její postoj vůči Rusku a sankcím. Jak vidno, obojetná politika je pro CSU prostě alfou & omegou. Na jednu stranu podpoří Orbána proti EU, na druhé zase podpoří Klička proti Rusku a podpoří EU v jejich sankcích.

Podzimní zemské volby v Bavorsku a strach z konkurenční AfD

CSU je tradičně vítězem voleb v Bavorsku. Na paty jí, ale šlape Alternative für Deutschland. Ve volbách do Bundestagu v září loňského roku 2017 ji výrazně v Bavorsku oslabila, a i nadále jí přebírá voliče. Je to logické. Bavorsko je tradiční středoevropská země, v podstatě skoro jako Česko, jen s tím rozdílem, že se v něm mluví německy. Islamizace, která v něm díky Merkelové probíhá, samozřejmě normálním Bavorům vadí, a když se na ní podílí i CSU, hledají tak stranu, která tradiční hodnoty zastává, a tou je právě AfD.

Seehofer vs. Stegner

„Chci výslovně zdůraznit, že tuto koalici chceme. Osobně udělám vše pro to, aby vznikla,“ řekl Seehofer. To si však nemyslí Steger (místopředseda SPD), který pokračování velké koalice vidí velmi skepticky. Místopředseda SPD Ralf Stegner řekl televizi N24, že sociálním demokratům jsou vyjádření CSU úplně ukradená. Jak tedy může velká koalice fungovat, když si hlavní představitelé těch stran, které ji mají tvořit, vyměňují takové vzkazy přes média, je otázkou.

GroKo s Merkel & Schulzem nebo bez?

Otázkou také zůstává, jestli ve velké koalici, pokud se povede dohodnout, bude i nadále kancléřkou Angela Merkel, a jestli v ní bude i předseda SPD Martin Schulz. Merkelové obliba se výrazně propadá a s přibývajícími útoky ilegálních imigrantů na obyvatele Německa, které rostou jako houby po dešti, se proti ní staví i čím dál více spolustraníků, kteří si uvědomují, že Merkelová je hlavní tváří ilegální migrace. Stejně je tomu i v SPD. Nižší a střední management stran prostě ví, že nespokojenost Němců postupně narůstá a nemůže se před ní schovat za vysoké vládní zdi, tak jako Merkel & Schulz. Je tedy možné, že Groko nakonec bude, ale bez dvou předsedů, možná i bez bavorského Seehofera...

Autor: TGM, Praha, ČR, 6.1.2018 

zdroj: