26. bře, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: NĚMECKO: Co se v nacistickém Německu naučíš...

Co se v nacistickém Německu naučíš, jako když v demokratickém Německu najdeš...

Boj za Katalánskou nezávislost má své zajímavé pokračování. Po nekonečných obstrukcích ze strany centrální vlády v Madridu a bojích katalánských separatistů za novou svobodnou vládu, po masových demonstracích v ulicích Barcelony proti přítomnosti španělského krále a po ustanovení katalánské exilové vlády Rady republiky, nyní došlo k další události týkající se vyhnaného katalánského předáka Carla Puigdemonta. Ten je řadu měsíců v exilu a nedávno byl na návštěvě Finska, kde se setkal s finskými poslanci na konferenci. Cestou z Finska byl ovšem zadržen německou policií na dánsko-německé hranici. Ta se ho chystá vydat madridskému režimu. Reakcí na zadržení Puigdemonta jsou desetitisícové demonstrace v ulicích Barcelony a třicet zraněných.

Možná se ptáte, jak článek souvisí s touto zprávou? Jednoduše. Německo se rozhodlo, že si zopakuje svou historii. Už v roce 1940 zatkla německá policie Gestapo tehdejšího vůdce autonomního Katalánska a členka Katalánské republikánské levice Lluise Companys i Jovera, který se nacházel ve francouzském exilu. Tam byl zadržen po nacistické okupaci Francie a vydán do Španělska, kde byl 15. října 1940 zastřelen.

Puigdemontovi tento osud nejspíše nehrozí (pokud nebude mít cestou nějakou nehodu), ale je příhodné, že demokratické Německo opakuje kroky své minulosti, kroky z doby, kdy bylo nacistickým Německem.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 26.3.2018