18. čvn, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: NĚMECKO: Vláda CDU/CSU & SPD se otřásá v základech

Problémem však tentokrát není socdem SPD, ale menší koaliční partner Merkelové CDU, bavorská CSU. A proč? Blíží se zářijové zemské volby v Bavorsku, a CSU začíná ztrácet hlasy, která od ní přebírá AfD...

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) chce uzavřít německé hranice (mezi Bavorskem a Rakouskem a možná i Českem), nelíbí se mu také plán Merkelové na to, že by opět mohly být slučovány rodiny ilegálních imigrantů. Čím to, že mu to najednou vadí?
 
V září se konají v Bavorsku zemské volby. CSU tam zatím drží jednobarevnou vládu. Jenže svým nejednoznačným postojem, kdy v Mnichově mluví CSU antivítačsky a v Berlíně vítačsky, začala přicházet o voliče. V průzkumech sice zatím stále vede, volit CSU je v Bavorsku generační tradice, ale už to není na jasnou většinu. O hlasy je začíná připravovat bavorská AfD, která drží jasnou linii antiislámu. 
 
Seehofer tedy řekl, že zavře hranici a bude vracet ilegální imigranty do země odkud přišli. To by znamenalo problém i pro ČR, protože by tím pádem imigranti zůstávali u nás, vzhledem k tomu, že jich hodně prochází i přes nás směrem na západ. To je však v rozporu s vítačskou politikou Merkelové CDU a socdem SPD. Německá vláda se tak možná přiblížila svému konci a to teprve po pár měsících vlády. Efekt toho, že je v Bundestagu silná AfD tak funguje. Možná se blíží i předčasné volby do Bundestagu a s nimi pád Angely Merkelové. Bylo by na čase!
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 18.6.2018