10. lis, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: BAVORSKO: Nová koaliční vláda CSU & Freie Wähler

CSU & Svobodní voliči (FW) vytvořili koaliční vládu. Je to za skoro 60 let teprve podruhé. I když se CSU snažilo parazitovat na tématech AfD, přišlo o 10 % a muselo tak oželit jednobarevnou vládu...
 
Jednobarevná vláda CSU tak skončila. Otázkou bylo koho si vezmou křesťanští sociálové do koalice. V zemském sněmu je potřeba minimálně 105 hlasů na relativně klidnou většinu (v Zemském sněmu Bavorska, zasedá na 205 poslanců). 
 
Nabízelo se několik stran do koalice Bavorské vlády
 
Model spolkové koalice CSU/SPD by měl 107 hlasů. SPD přišlo o 11 % a závratně padá všude po celém Německu. CSU tak nechtělo riskovat, že by vnitřní neklid v socdem SPD ohrozilo koalici. Koalice s Liberální FDP (stejná byla i 2008/2013) by měla jen 96 hlasů a byla by tak menšinová. Jasnou většinu by tak měla se Zelenými, dohromady na 123 hlasů, jenže to by pak těžko vysvětlovali svoji údajnou protimigrační politiku, protože Zelení jsou jasní vítači. Koalice s AfD by měla 107 hlasů, ale AfD hned od začátku deklarovala, že nepřichází v úvahu, aby šla s CSU do vlády. Totéž deklarovala CSU. CSU je s nárůstem AfD velmi nespokojená. Část jejich konzervativních voličů přešla k AfD a začali ji považovat za nástupnickou konzervativně-sociální stranu i s odkazem na slavného bavorské ministerského předsedu za někdejší CSU Franze Josefa Strauße. Zbyla tak jedna strana jménem Freie Wähler (Svobodní voliči)
 
Svobodní voliči (FW)
 
V lednu oslaví 10 let existence a to poprvé jako vládní strana v Bavorsku. Ve volbách získali 11,6 % a 27 poslanců. Vládní koalice s CSU, tak má většinu 112 hlasů. Jde o stranu čistě bavorskou. Popsat by se dala jako konzervativně-liberálně-sociální a regionalistická. Odešlo do ní hodně členů z CSU a jsou po různu i propojení rodinami a přáteli. 
 
Nová koaliční vláda CSU & Freie Wähler
 
Podle prohlášení vlády (má 62 stran) je ilegální migrace i nadále "Jednou z nejdůležitějších otázek současnosti." Bavorsko bude i v dalších letech hospodařit bez deficitů a bude pokračovat ve splácení svých dluhů. Do roku 2030 by se jich takto spolková země se zhruba 13 miliony obyvatel měla zbavit úplně.  "Naše dobré sousedství s Českem je pro nás přitom zvláště důležité," Bavorsko se podle koaliční smlouvy vnímá jako stavitel mostů mezi Východem a Západem, zejména v podunajské oblasti. Letošní založení bavorské pohraniční policie, která má bojovat proti přeshraniční kriminalitě, bylo v reakci na ilegální migraci. Koaliční smlouva počítá s tím, že tato složka bude dále navyšovat počet svých členů až na konečnou tisícovku. Kabinet vedený dosavadním ministerským předsedou Markusem Söderem (CSU) tak bude pokračovat i nadále pod jeho vedením. Svobodní voliči, ale prohlásili, že budou spolupracovat se všemi stranami v Zemském sněmu Bavorska a v otázkách ilegální migrace, chtějí spolupracovat i s AfD. Bavorsko tedy má snad vládu, která si uvědomuje, že je nutná spolupráce hlavně v této oblasti...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 10.11.2018
 
Zdroj: