11. čvn, 2019

STŘEDNÍ EVROPA: ŠVÝCARSKO: Smlouva s EU neprošla

Švýcarsko díky trvalému tlaku Švýcarské lidové strany (SVP), nepodepsalo dohodu s EU...
 
Federální rada vlády Švýcarska, odmítla podepsat smlouvu s EU. Švýcarský kabinet po konzultacích s obchodními spolky, odbory či místními úřady konstatoval, že je potřeba upřesnit ustanovení, která se týkají mezd, ochrany pracovníků, státních dotací a občanských práv.
 

Smlouva mezi Švýcarskem a EU má poskytnout rámec pro jednotlivé dvoustranné dohody o volném pohybu osob, letecké dopravě či obchodu se zemědělskými produkty. Švýcarsko ale poukazuje na nepřijatelné nové povinnosti vyplývající ze zapojení do unijního vnitřního trhu.

Například unijní směrnice mají být v budoucnu téměř automaticky přejímány, občané EU mají mít větší nárok na švýcarské sociální dávky a Švýcarsko musí omezit dosud povolenou ochranu své vysoké mzdové úrovně. Nejsilnější strana ve švýcarském parlamentu,  Švýcarská lidová strana (SVP), smlouvu označila za „koloniální“. A jako nejsilnější vládní strana rozhodla ji nepodepsat. Nejvíce ji vádí přístup EU k ilegální migraci. Švýcarsko už tři roky kontroluje opět svoje hranice, i když má dohodu o Schengenu.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 11.6.2019

Zdroj: