19. dub, 2020

ŠVÝCARSKO: Neue Zürcher Zeitung: Diktatura na Polský, Maďarský & Český způsob

Zajímavý článek vyšel ve švýcarském Neue Zürcher Zeitung...
 
(mimochodem zdá se mě, že jde o jedny z mála tradičních novin v Evropě, které se snaží objektivně reagovat na současný stav našeho kontinentu). Autorem je David Engels, ten je profesorem římských dějin na Université Libre de Bruxelles. V současné době je profesorem výzkumu v Západním institutu v Poznani.
 
David Engels reaguje na komentář německého politologa Markuse Lindena. Ten píše, že státy jako je Polsko, Maďarsko, se snaží zneužít koronakrizi ke svým diktátorským choutkám. Prý je v tom podporují i místní právní intelektuální elity. 
 
Engels píše, že:
 
"Není den, aby se němečtí nesnažili uspokojit svoji hlubokou potřebu moralizujícího hodnocení, svých sousedů"...
 
Linden píše, že například vláda Polska, je v současné době v procesu diktatury, že ruší demokracii atd...Polská vláda je proti "vítací kultuře německa, proti neomarxistickým médiím, potírání křesťanských hodnot, relativizaci manželství genderovou & LGBTQ ideologií, píše Linden, tím definuje, že vše co Polská vláda popírá, je čistá a skutečná demokracie a že všechny ostatní postoje musí být vyloučeny z debaty. Zároveň píše, a ptá se jestli náhodou není autoritářské, že vládne jedna strana. To, že polská Právo & Spravedlnost (PiS), vyhrála drtivě opakovaně volby, mu zjevně uniká. 
 
Dále pak neustálé nálepkování, jako diktatura, nebo fašista, nakonec zcela otupí, tyto slova a může se stát, že až přijde opravdová diktatura, nebude to už nikdo řešit, protože budou všichni unaveni těmito moralizujícími nálepkami...
 
Moralistické osočování Polska, Maďarska i Česka, je dnes mainstreamem mezi západními intelektuály, kteří tak podporují módu, která je stejně nebezpečná, jako diktatura o které neustále žvaní...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 19.4.2020