30. dub, 2020

ŠVÝCARSKO: Radní z Wallis odsouzen za podněcování k nenávisti

Jak vidno i švýcarská justice koná ve jménu všeho dobra...
 
Jean-Luc Addor (radní za SVP, Švýcarská lidová strana) byl shledán vinným z rasové diskriminace v odvolacím řízení u kantonálního soudu. Před lety napsal na twitter a facebook, "Chceme toho víc" (multikulti obohacení), jako reakci na střelbu v mešitě v St. Galenu. Švýcarská islámská ústřední rada (IZRS) poté podala trestní oznámení proti Addorovi za rasovou diskriminaci. Politik se brání tím, že šlo samozřejmě o ironii, což ale soud neuznal a odsoudil jej. 
 
Addor podle soudu spíše vyvolal dojem, že členy islámské náboženské komunity jsou lidé, pro které život nemá žádnou hodnotu. Podle jeho diskriminačního sdělení politik podpořil nebo dokonce posílil nepřátelský postoj k muslimům, rozhodl okresní soud v roce 2017. Kantonální soud dnes, kde se politik odvolal, považuje Addorova prohlášení za „jasné podněcování k nenávisti ke skupině lidí kvůli jejich náboženské příslušnosti“. Kromě toho si politik SVP zvolil formulaci, která doslova brutálně vyjádřila výzvu k opakování vraždy v mešitě, napsal soud ve svém rozsudku zveřejněném ve středu.
 
Addor tento rozsudek nechce přijmout. Poté, co byl odvolacím soudem dnes oznámen rozsudek, oznámil, že se odvolává k federálnímu soudu.
 
„V této zemi není moc vůle pro pochopení ironie,“ řekl ve videu zveřejněném na různých sociálních sítích. Politik to vidí „jako oklešťování svobody projevu nebo přesněji to, co z ní v této zemi v ohroženém stavu zbývá“.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 30.4.2020
 
Zdroj: