5. čvn, 2018

BALKÁN NEWS: SLOVINSKO: Volby – plichta obou stran

Ve Slovinsku právě proběhly parlamentní volby do Národního shromáždění. Jsou to první parlamentní volby, na kterých se plně ukázal dopad migrantské krize a islamizace Evropy. Předchozí volby proběhly v roce 2014...

Zatímco v předchozích volbách euroskeptická a antiimigrační strana SDS oslabila o čtyři
mandáty a skončila na druhém místě, za levičáckými liberály z Moderní centristické strany, nyní jsou výsledky dost jiné.

Slovinská demokratická strana se umístila na prvním místě s 25 mandáty. Její vůdce Janša,
pocházející z katolického a dělnického zázemí, je blízkým spojencem Viktora Orbána a usiluje o zničení zdegenerované levice, podporuje Donalda Trumpa a chce zastavit šílené regulace Evropské unie a místních orgánů.

Druhé místo zaujal levicový intelektuál Marjan Šarec se svou kandidátskou listinou, který kandidoval poprvé a získal 13 mandátu na platformě podpory homosexuality a spojování křesťanství se socialismem.

S deseti mandáty se na třetím místě umístili eurohujerští socané.

Za poraženého voleb je považována, již zmíněná Moderní centristická strana, která ztratila rekordních 26 poslanců a spadla z 36 mandátů na 10 mandátů.

Čtvrté místo obsadila radikálně levicová strana říkající si „Levice“ pod vedením mladého ultralevicového aktivisty Luka Meseče, který podporuje Palestince, bojuje proti geneticky modifikovaným potravinám, podporuje znárodňování, imigraci, útoky na katolickou církev a další podobnou politiku. Ti získali 9 poslanců.

Liberální eurohujerští cuckservativci ze strany Nové Slovinsko získali 7 poslanců.

Sociál-liberální eurohujeři ze „Strany Alenky Bratuškové“, bývalé premiérky, získali 5 mandátů.

Demokratičtí penzisté získali 5 mandátů.

Na posledním místě se umístila radikálně konzervativní a euroskeptická Slovinská národní strana s 4 poslanci, která se tak vrátila do Národního shromáždění po osmi letech absence. Slovinská národní strana podporuje omezení moci soudcokracie, odchod Slovinska z EU, omezení imigrace, zastavení privatizace strategických podniků, chce zrušit majetkovou daň a zvýšit minimální mzdu.

Jaké je tedy hodnocení těchto voleb? V první řadě, vyhráli eurohujeristé, to si musíme
přiznat. Jsou sice roztříštění, jak už to u takových partají bývá, ale zatímco „Demokratický blok“ v ČR dal dohromady sotva čtvrtinu poslanců, tihle eurohujeristé mají celkem 59 z 90 poslanců. A tak, i když nacionalisté ve Slovinsku jsou sjednoceni jen do dvou stran, a jedna z nich získala první příčku, nepodaří se jim asi sestavit vládu.

Místo toho hrozí, že vznikne na dalších několik let (pokud nebudou v listopadu předčasné volby, jak se někteří komentátoři domnívají) eurohujerská koalice pod vedením Marjana Šarece. Přejme jim hodně neúspěchů a selhání případných koaličních jednání, protože to může otevřít cestu k posílení slovinských nacionalistů, když slovinský lid uvidí diletantství a rozhádanost liberálů a levičáků.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 5.6.2018