19. srp, 2018

BALKÁN NEWS: Slovinsko – parlamentní demokracie v praxi

Před pár měsíci jsme psali o parlamentních volbách, které proběhly ve Slovinsku. Nyní se
musíme vyjádřit k zformování nové vlády, protože její zformování naprosto jasně odráží to, že vůle lidu není v parlamentní demokracii respektována, to, že parlamentní, či zastupitelská demokracie nezastupuje lid, ale vůli stranických sekretářů a vládnoucích elit...

Po měsících jednání vznikla Eurohujerská fronta proti Slovinské demokratické straně Janeze Janši. Tato konzervativně pravicová, protiimigrační a nacionalistická strana se stala nepřítelem číslo 1 slovinských a unijních elit. Nikdo s nimi do vlády nechtěl jít, a tak nakonec vznikla nová vláda, velice nestabilní, menšinová, opírající se o extrémistickou stranu „Levice“ v čele s neúspěšným presidentským kandidátem Marjanem Šarecem, za podpory neúspěšné expremiérky Alenky Bartuškové a bývalého premiéra Miro Cerara. Nová vláda se skládá z „Kandidátské listiny Marja Šarece“, „Strany Alenky Bartuškové“, Moderní centristické strany Miro Cerara, sociální demokracie a Demokratické strany penzistů Slovinska s podporou Levice. Bez Levice mají 43 z 90 poslanců, s Levicí 52 poslanců potřebných k vládnutí.

Od této vlády lze očekávat proevropskou a proimigrační politiku, omezení spolupráce
s Rakouskem a dalšími státy spojenými s Visegrádem a vazalství vůči unii maskované absurdní
snahou Slovinska zařadit se mezi „vyspělé a demokratické západní státy“.

Tímhle způsobem vládnoucí elita úplně odstavila od možnosti vládnutí vítěznou stranu.
Člověku se dělá značně nevolno, když pak slyší, jak zastupitelská a parlamentní demokracie je skvělá, jak zastupuje zájmy lidí a podobné žvásty. Zastupuje zájmy jen určitých lidí.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 19.8.2018