26. úno, 2019

BALKÁN NEWS: CHORVATSKO: Boj o veřejnoprávní rádio & televizi HRT

 "Jsme šokováni obviněními z cenzury a tím, jak jsme vystaveni politickému tlaku", ředitel HRT Kazimir Bačić...

 

"Do spacáků!" Zavelela naše stará známá partička neziskovek, progresivistů, eurohujerů, vítačů, kývačů atd...tentokráté jde o Chorvatskou veřejnoprávní televizi & rozhlas. 

 

Ředitel Kazimir Bacič napsal k celé věci otevřený dopis

 

Bačic píše, že „je šokován obviněním z cenzury vzhledem k tomu, že ve všech aspektech své práce respektuje pravidla profese, objektivní a vyvážené zpravodajství o událostech, a že je HRT otevřena pro všechny sociální skupiny, sdružení a politických možností."

 

Chorvatské rádio & televize (HRT) v rámci veřejné služby v současné době musí v důsledku stížností, které byly vůči ní vzneseny, chránit čest a pověst HRT, která je vystavena politickému tlaku a jsou na ni organizovány veřejné mediální a politické útoky.

 

HRT nechce být prostředkem každodenních politických sporů a volebních kampaní jakékoliv politické orientace, říká Bačic v dopise chorvatské veřejnosti, parlamentu, vládě a médiím.

 

Spacáková krize v ČR

 

Text není naší veřejnosti neznámý, protože podobný napsal na přelomu roku 2000/2001, tehdy nově jmenovaný generální ředitel Jiří Hodač. Jak celá věc dopadla vidíme dnes na vysílání našeho veřejnoprávního rozhlasu a televize...

 

Protest pod názvem "Novinařinu nedáme" zahájilo minulý týden 30 spolků a nevládních organizací, které chtěly vyjádřit solidaritu s desítkami novinářů i celých médií,  Postupně se k nim přidaly i parlamentní strany v čele se Sociálnědemokratickou stranou (SDP), ale také odbory a význačné osobnosti z kulturního a veřejného života...Bojkot má formu důsledné neúčasti protestujících v pořadech a studiích HRT. Trvat by měl do 2. března, kdy vyvrcholí demonstrací v Záhřebu, kterou svolal jeden z organizátorů bojkotu - sdružení chorvatských novinářů (HND)...

 

Autor: TGM, Praha, ČR, 26.2.2019

 

Zdroj:

 

https://www.hrt.hr/

 

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/chorvatska-verejnopravni-televize-hrt-celi-rozsahlemu-bojkotu/1725984