8. čvc, 2020

CHORVATSKO: Volby - pád levice

V Chorvatsku proběhly parlamentní volby...

Tyto volby jsou pádem liberálních politiků a levice na chorvatské politické scéně a velice neočekávaným pádem. Málokdy se předvolební průzkumy tak moc zmýlili, jako právě v těchto volbách. Byl to opět střet mezi typickými dvěma dominantními silami chorvatského spektra, pravicovou Chorvatskou demokratickou unií a levicovou koalicí „Restart“, kterou tvoří sociální demokrati, rolnická strana, občanští liberálové, Istrijské demokratické shromáždění, penzisté, lidoví reformisté a několik dalších uskupení.

Výsledky jsou o to překvapivější, že v nedávných prezidentských volbách zvítězil sociálně demokratický kandidát Zoran Milanović s 52,66%. Nyní sociální demokraté získali jen 24,87% a oslabili téměř o 10 procent a 4 mandáty. Pravice výrazně posílila, a to jak Chorvatská demokratická unie, která posílila o 4% a 5 mandátů na 37,26%, tak euroskeptická pravice Vlastenecké hnutí Miroslava Škora, která získala 10,89%. Liberální euroskeptici ze strany Most oslabili o 5 mandátů, za nimi se se sedmi mandáty umístila levicová Zelenolevá koalice, která získala 7% a 7 mandátů. Největším poraženým voleb jsou proevropští liberálové Chorvatské liberální strany, kteří skončili s 1 mandátem a ztratili jich celkem 8.

Předvolební průzkumy byly přitom výrazně jiné. Chorvatské demokratické unii se přisuzovalo 53 křesel a Restartu 57 křesel. Restart však získal jen 44 křesel a demokratická unie 61 křesel. Průzkum z 29. června dokonce v procentech přisuzoval 45% Restartu a jen 36% demokratické unii.

Premiér Plenkovič se již dal slyšet, že před jeho vládou jsou nyní ještě větší výzvy, než v předchozím mandátu, zatímco sociálně demokratický vůdce Bernardič oznámil rezignaci na pozici šéfa strany. Šlo o předčasné volby s cílem získat silný mandát pro vedení země v době koronavirové krize. To je další překvapení, neboť předčasné volby bývají velice riskantním tahem. Chorvatsko se bude muset nyní vyrovnávat s obrovským hospodářským propadem v důsledku zhroucení turistického ruchu a odhaduje se, že může dojít k poklesu, až o 10%. Plenkovič se nyní, podle odhadů, spojí buď s poslanci zastupujícími etnické menšiny v parlamentu, anebo s Vlasteneckým hnutím. Pro levici je to velký pád a pro eurohujeristy velká porážka.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 8.7.2020PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!