SRBSKO

21. zář, 2021

V srbských horách ve vesničce Drvengrad, známé též jako Kustendorf, kde žije a bydlí režisér Emir Nemanja Kusturica, se zastavil na návštěvu prezident Srbska Alexander Vučič...

"Děkuji vám, pane Kusturico, za všechno, co pro naše lidi děláte, jsem přesvědčen, že srbský lid to bude vědět ocenit! Díky Kusturicovi za vše, co dělá pro naše lidi, pro naši národní jednotu, pro Republiku Srbskou, pro Srbsko, za všechno, co zde udělal, za probuzení toho, co spalo desítky let, ba staletí." řekl prezident Vučič.
 
Právě to řekl prezident Srbska Alexander Vučić v Kustendorfu, kde pobýval poprvé, a pozdravil hostitele, velkého srbského režiséra Emira Kusturicu. Návštěva se uskutečnila koncem srpna.
 
Jsem vděčný profesorovi Kusturicovi za to, že zde v horách žije, že zde bojuje s mnoha protivenstvími, od požárů po nedostatek infrastruktury, a za to, že všechny tyto problémy vyřešil sám, s někdy méně, někdy více, někdy bez státní podpory. Jsem přesvědčen, že srbský lid bude vědět, jak ocenit to, co profesor Kusturica - řekl prezident Vučić a oznámil, že stát Srbsko bude i nadále pomáhat rozvíjet infrastrukturu v této oblasti a že stavba silnice z Mećavniku/Drvengradu do Mitrovice na Tara začne brzy. (již začala)
 
Gratulujeme panu profesorovi k jeho inteligenci, síle a vytrvalosti a k ​​úspěchu, kterého pro nás všechny dosáhl. Kdybych žil padesát životů, nevzpomínám si, že bych si něco takového představoval, natož abych měl dost trpělivosti a síly, abych to všechno udělal - řekl Vučić.
 
Je velmi důležité, že zde od roku 2007 začala velmi dobrá komunikace se státem. Proto máme 20 km kolektorů, prezident nám umožnil v září nainstalovat čističku. Zde máte vše, co máte ve Švýcarsku. Život na venkově neznamená jen rolníky. Hosty zde byli největší umělci světa, přímo v Drvengradu, který není na dosah, zde v horách, tak jak třebas Cannes. Jsem vděčný prezidentovi, který pokračuje v podpoře a tradici, která zde začala v roce 2007 - řekl Kusturica.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, Iskra.co, Kustendorf, Srbsko, 21.9.2021
 
Zdroj:
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
14. kvě, 2021
Bohužel žijeme v době, kdy se z fašistů stali antifašisté, a my, kteří jsme objektivně antifašisté, se velmi často setkáváme s tím, že na nás pokřikují hanlivé názvy...
 
V den oslav "Dne vítězství nad fašismem ve druhé světové válce", poukázal na to, že můžeme svobodně opakovat historickou pravdu, že v srbském lidu byly dva typy antifašistů:
 
„9. „V květnu 1941 byl první partyzánem antifašistů v Evropě Draža Mihajlović, na druhou stranu existovalo partyzánské hnutí, které v historii nazýváme jako osvobozenecké hnutí a jako hnutí, které bylo proti fašistům,“.
 
Zdůraznil, že díky přátelům z Ruska, stále existuje myšlenka, že druhá světová válka skončila antifašistickým bojem a vítězstvím.
 
„Osvobození Bělehradu není totéž jako osvobození provincií v Bosně a Hercegovině. „Myslím si, že velký vlastenecký boj probíhal na několika úrovních a že když se Hitler v Rusku vzdal, tak díky tomu, se nám dnes daří obnovit naši paměť a pochopit, že náš osud je v protifašistickém boji".
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 14.5.2021
 
Zdroj:

https://iskra.co/srbija/kusturica-imali-smo-dva-antifasisticka-pokreta-a-nazivaju-nas-pogrdnim-imenima/


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

1. kvě, 2021
Na tiskové konferenci Koalice za přirozenou rodinu, v Bělehradě, vystoupil jeden z jejich signatářů, režisér Emir Nemanja Kusturica...
 

"Uplatňování zákona o manželství osob stejného pohlaví, je totéž jako ignorování skutečnosti, že pod záštitou pandemie koronavirů dochází k velkým změnám, které ukazují, že celý svět je v obrovském zlomu," řekl Emir Nemanja Kusturica.

„Nikoho z nás nenapadá, být proti jakékoli skupině, která vyjadřuje svou sexualitu různými způsoby, ale znepokojující je, že by měl být povolen například i incest. Pro homosexuály není problém získat práva, která mají ostatní, ale problém je, že je to jen část obrovského zlomu a porušení podmínek a všeho, co určuje společenský život v Srbsku, nejen v Srbsku, ale i mimo něj , “ řekl Kusturica.

Kusturica věří, že se jedná o útok na změnu sociální bytosti, zrušení našich svobod, kterou jsme měli, a přijetí zákonů, které ničí pravoslavnou kulturu.

Zákony o rovnosti žen a mužů a nediskriminaci přijala vláda a brzy se dostanou ke schválení v národním shromáždění, kde má vláda absolutní většinu.Všechny náboženské komunity se proti zákonům vzbouřily a na 90% občanů je proti...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 1.5.2021
 
Zdroj:
 

https://www.standard.rs/2021/04/29/kusturica-beckovic-antonic-djurkovic-protiv-predloga-tri-nova-zakona/?


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

5. bře, 2021
Emir Nemanja Kusturica odmítl nominaci do Srbské akademie věd a umění...
 
Nechce být podle vlastního prohlášení, členem s akademiky, kteří zrazují svůj národ, například tím, že považují otázku Kosova za vyřešenou a uznávají jeho nezávislost, čímž porušují územní celistvost Srbska i rezoluci OSN...Nominace si jinak váží, ale odmítájí...Prohlášení vyvolalo velkou bouři...a nominaci odmítli i další nominanti...
 
"Krize elit v Srbsku je zjevným a určujícím faktem, který má klíčový dopad na určitý pád srbské společnosti a státu. Je to zcela logický důsledek konformismu a převládající absence pocitu odpovědnosti intelektuálů za osud jejich vlastních lidí. Bělehradská univerzita, která se po mnoho let transformovala a nakonec se změnila v protinárodní službu, tedy intelektuální a morální skládku, je účinná pouze při jednání s malou částí pedagogického sboru, která ještě nezapomněla, ke kterému národu patří. Deficit vlastenectví, je však náležitě kompenzován přebytkem korupce a protekce, takže se nemusíme obávat rovnováhy"...píše například Dragan Dobrašinovič...
 
"Kdekoli naši akademici bojovali za Srby, Srbové zahynuli" - napsal politik Vuk Draškovič.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 4.3.2021
 
Zdroj:
 
17. úno, 2021
Po vyznamenáních od prezidenta Ruska, Vladimíra Putina a prezidenta ČR, Miloše Zemana...
 
Získal z rukou prezidenta Srbska, Alexandra Vučiče, státní vyznamenání při státním svátku "Srbské státnosti - Sretenje" (15.2.2021), režisér Emir Nemanja Kusturica...
 
Kusturica při slavnostním ceremoniálu v paláci uvedl:
 
"Srbové jsou lidé, kteří nikdy nebyli podrobeni. Srbové jsou jedním z mála národů na světě, který nikdy nebyl dobyt, a to je jedna z největších hodnot státní pokladny, které máme", řekl Emir Kusturica a poděkoval jménem všech oceněných u příležitosti Dne srbské státnosti v paláci „Srbsko“.
 
„Je to řád vytvoření srbského státu, vytvořený povstáním, nebo jak jej nazval Milorad Ekmecic - revoluce, která od té doby přežila v podobě knížectví, monarchie nebo republiky a hlavně nikdy nebyla zcela podmaněna.
 
Vyjádřil naději, že pokud si zachováme Kosovo a Metohiju a Republiku srbskou v Bosně, srbský lid bude i nadále žít a že to, co nyní žijeme, se stane dlouhou a obtížnou epizodou v budoucím televizním seriálu, který je a bude natáčen „na území celého Srbska.“
 
Vtipně poznamenal, že nikdy nebylo snazší získat medaili a že si medaili vždy představoval na klopě válečnické uniformy a že on medaili dostal, když seděl zamčený na hoře s medvědy, vlky a některými turisty, ve vesnici Drvengrad, kde v horách žije.
 
Oslavovaný režisér také hovořil o důležitosti morálního kapitálu srbského lidu, který jsme zdědili po našich předcích, a který, jak zdůrazňuje, lze nejlépe vidět v článku 118 ústavy Sretenje z roku 1835, který uvádí, že „každý otrok, který vstoupí do srbské země, je volný.“
 
Mluvil také o nových pravidlech uložených korporátním neokapitalismem nebo neokomunismem-neomarxismem, jak říká, o 10 multimilionářích, kteří chtějí zrušit rodiny a chtějí abychom „nebyli otci a matkami, muži a ženami, bratry a vnoučaty“.
 
Poukazuje na to, že na planetární úrovni existuje myšlenka zrušit rodinné a patriarchální hodnoty a že byl propuštěn anglický univerzitní profesor, protože tyto hodnoty propagoval na svém kanálu YouTube.
 
Kusturica zdůrazňuje, že duch víry a rodiny v naší zemi stále existuje, a dodává, že zatímco v tomto covidovém státě u nás převládá téma, kdo bude novým patriarchou, kupují v Nizozemsku kostely a přeměňují je na kavárny a víkendové domy nebo i mešity.
 
Během protestů, který přetrvával v ulicích USA během voleb, a velkých akcí, které byly načasovány tak, aby Trump prohrál volby, zatímco svět sužovala geopolitická infekce, tamní voliči nejen bouchali do výkladů a rabovali. Mnoho z nich zničilo památky. Památky byly v mnoha městech zbořeny a toto demoliční hnutí má podporu slavného finančníka, který ho rozšířil do Velké Británie. Tam lidé "Brexitu" zachránili to, co se zachránit dalo, takže Churchilla, který byl davem odsouzen za rasismus, zachránilo tesařství, připoutali jeho památník ke dřevěným zátarasám, aby ho zachránili před revolučními masami.
 
Kusturica si také všiml, že mnoho památek na světě bylo zničeno během různých protestů, že mnoho památek bylo přísně střeženo před demonstranty, zatímco v Srbsku byl nedávno postaven nový památník vysoký 20 metrů.
 
Kusturica zdůrazňuje, že tímto památníkem jsme ukázali, že stále máme morální kapitál a že naše historie stojí za to...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 17.2.2021
 
Zdroj:
 
 
 
https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/4260027/vucic-odlikovanja-dan-drzavnosti.html?
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!