1. led, 2018

BALKÁN NEWS: SRBSKO: EMIR NEMANJA KUSTURICA: Kultura je pro přežití malého národa základem!

Novoroční rozhovor srbského patriota Emira Nemanji Kusturici pro srbský Iskra.co...

Emir Nemanja Kusturica:

Podpora "latinské kultury a vize světa" přišla na Balkán s Napoleonem. Od té doby přes Habsburskou říši až pod dnešní EU je nám neustále ze západu vnucován jejich pohled na svět. Z Blízkého východu nám zase jiný pohled na Balkán tlačí islamisté. My ale máme ten svůj.  Za Tita bylo možné, aby tu společně žili katolík Chorvat, muslim Bosňák i srbský ortodoxní křesťan. Jenže klan Izetbegovičů pak oživil běsy zvané šaria, a katolické Chorvatsko si vzpomnělo na svoje ustašovské dědictví. To je s patriotickým srbským ortodoxním křesťanem v přímém konfliktu a rozporu.

Napoleon šel na Rusko s 600 tisíci vojáky a vrátil se zpátky do Francie s 30 tisíci. Hitler dopadnul podobně. Západ si tohle uvědomuje. Chtěl by samozřejmě ruské nerostné bohatství (ropa, plyn, suroviny), jenže má u svých břehů ruské ponorky.

EU vedou nikým nevolení komisaři, jako tomu bylo v Sovětském svazu. Je to nomenklatura, bez skutečné reciprocity. EU má jedinou hlavní myšlenku a tou je myšlenka "Velkého Německa", neboli Drang nach Osten. Britové to pochopili, a proto odcházejí. Španělé zase mají problém s Katalánskem a Baskickem. To je opakování scénáře rozpadu Jugoslávie. Zatím se jen mlátí obušky, ale nejspíš dojde i na střelbu. V Katalánsku tak vidíme dvojí metr uplatňovaný vůči Rusku a Krymu a Srbsku a Kosovu.

Kultura je pro přežití malého národa základem! Kusturica ve svých rozhovorech opakovaně mluví o svém vztahu k Česku, a apeluje, abychom se drželi své kultury, kultury Bohumila Hrabala, Haškova Švejka, Kunderova Žertu atd. Tak jak se Srbové drží Ivo Andriče (spisovatel, nositel Nobelovy ceny). Srbové mají právo rozšiřovat svoji kulturní myšlenku na Kosovo a jeho legendu. Je to srbské kulturní dědictví.

Republika Srbská v Bosně je právoplatná a její základy pramení právě ze srbského národního cítění.

Soudní tribunál v Haagu poškodil Jugoslávii. Rozdělil její národy. Zločiny, kterých se za války dopustila muslimská strana (vč. případů kanibalismu) nebyly nikdy potrestány. Haag obnovil myšlenku turecké nadvlády nad Balkánem. Dnes proto rozhoduje v Bosně, Kosovu, Albánii, Makedonii a dalších enklávách v balkánských zemích soudce kádí (islámský soudce rozhodující podle šaríje a názoru islámských mudrců).

Ze Sarajeva bylo vyhnáno na 150 tisíc Srbů a příslušníků jiných národností. Vypálili mi tam rodný dům. Muslimové se tam stěhují ve velkém, Saudové tam skupují pozemky a nemovitosti, oživeno bylo právo šaría. To vše pod dohledem muslimského klanu Izetbegovičů, které ve všem podporoval a podporuje západ.  To není multikultura, to je její opak. Sarajevu se říká dnes, že je to "mrtvé město".

Autor: TGM, Praha, ČR, 1.1.2018

zdroj: