15. led, 2019

SRBSKO: Kustendorf 2019 - den druhý

Kouření v restauraci je dnes již znakem svobodné země...

Ač jsem nekuřákem, oceňuji jednu věc a tou je možnost kouření v restauraci. Zde v Srbsku je to stále možné a hlavně normální. Nejen, že na filmovém festivale to patří k bontonu, ale svědčí to také o úrovni svobody.

Den druhý probíhá stejně líně jako ten první. Dopoledne u skvělé rybí polévky (zjevně by neprošla přes normy EU, to je tím, že je to opravdová ryba a opravdová zelenina). Festivalová porota následně přijela s ředitelem festivalu Emirem Nemanjou Kusturicou do kamenného městečka Andričgrad na exkurzi. (V Bosně v městečku Višegrád, kde je na řece Drině slavný most z románu Ivo Andriče, který za tento román dostal Nobelovu cenu za literaturu. Je zde i poloostrov, na kterém stojí tzv. Andričgrad. Kamenné městečko, které zde vybudoval srbský patriot Emir Nemanja Kusturica.)

Následuje promítání dokumentárního filmu od režiséra Wima Wenderse (Nebe nad Berlínem) o současném papeži Františkovi (trochu propaganda, ale konfrotující papeže s Františkem s Assisi, jehož jméno papež přijal), další besedy a workshopy. Všude se dá kouřit v kavárně, restauraci, i na besedách s filmaři. Porota je složená z filmařů z Francie, USA, Srbska. Srbsko je zatím stále svobodnou zemí...

Autor: TGM, Mečavnik-Kustendorf, Andričgrad, Srbsko, Bosna & Hercegovina 15.1.2019
 
Zdroj: